آیا موفقیت قهوه تلخ باز هم تکرار می‌شود؟

به نظر من قهوه تلخ موفق بوده است. برخی آن را با دایی جان ناپلئون ناصر تقوایی مقایسه می‌کنند. خیلی‌ها هم قبول دارند که این بهترین کار مهران مدیری است. علاوه بر این‌ها این سریال مدیوم جدیدی برای سریال دیدن را در ایران مطرح کرد. سریالی که دیگر مانند سریال‌های تلویزیون مردم در یک زمان و روبه‌روی تلویزیون‌هایشان آن را تماشا نمی‌کنند. مردم حق دارند در هر ساعتی که خواستند سریال را ببینند. تا جایی هم که می‌دانیم کپی برداری از این سریال قابل صرفنظر کردن است. با توجه به تخمین‌ها هم درآمد زیادی کسب کرده است. (قهوه تلخ چقدر درآمد خواهد داشت؟). خب همه این‌ها گواهی است بر موفقیت این سریال.

اما چه چیزی باعث شده این سریال موفق باشد؟ آیا ابعاد مختلف این تجربه تکرار‌پذیر است؟ مثلا یکی از همین ابعاد احترام مردم به کپی‌رایت و عدم کپی سریال. آیا بعد این سریال دوباره چرخ بر همان محور همیشگی خواهد چرخید؟

این تجربه که ما فرصت آن را داریم که در وسط‌های آن به سر می‌بریم تجربه‌ای مهم و قابل بررسی برای متخصصان رسانه است. شما چه فکری می‌کنید؟

۶۰ راه برای آسان کردن زندگی

پیشنهاد می‌کنم این لینک را ببینید. ۶۰ تا توصیه ساده برای ساده شدن زندگی. اولین توصیه این است:

سعی نکنید فکر مردم را بخوانید و یا کاری کنید که دیگران را تشویق کنید فکر شما را بخوانند. با مردم ارتباط برقرار کنید.

چند تا از توصیه‌ها را هم در ادامه آوردم:

سلامتی شما زندگی شماست. سفت به آن بچسبید و هر سال یک چکاپ بروید.

به اندازه کافی بخوابید.

نیم ساعت زودتر از خواب بلند شوید. این جوری مثل دیوانه‌ها در شتاب برای رسیدن نخواهید بود.

با جواهرات وقتتان را تلف نکنید. خودتان را فقط با خودتان مقایسه کنید.

از تکنولوژی برای اتوماسیون کارهایتان استفاده کنید.

خودتان باشید.

این فهرست همین طور ادامه دارد. نکته جالب همین ساده بودن آنهاست. این که با همه پیچیدگی دست و پاگیری که ما برای خودمان درست کردیم زندگی به همین سادگی است.

زندگی بدون رسانه‌ها!

گمان می‌کنم اگر انتخاب‌های آدمی درست باشند بالاخره جایی در یک زمانی و یک نقطه‌ای به هم می‌رسند. مثلا شما عاشق فیلم خاصی هستید. همین طور از نگاه منتقدی لذت می‌برید. بسیار محتمل است که اگر این منتقد فهرست فیلم‌های محبوبش را اعلام کند فیلم موردنظر شما هم در آن فهرست باشد. در غیر این صورت به احتمال زیاد جایی اشکالی وجود دارد.

چرا این را گفتم؟ یکی از چیزهایی که ذهنم را مشغول کرده لزوم وجود رسانه‌هاست. رسانه‌ها مانند آب لوله‌کشی و برق انقدر با زندگی روزمره ما یکی شدند که تصور دنیای بدون آب لوله‌کشی زیاد هیجان انگیز نیست. (لطفا از گلگشت‌های چند روزه در دل طبیعت که بدون آب لوله‌کشی هم حسابی به آدم خوش می‌گذرد بگذرید، دارم در مورد زندگی عادی روزمره حرف می‌زنم).

رسانه‌ها همه جا وجود دارند. از داخل خانه‌هایمان گرفته تا کوچه و خیابان و اتوبان. موبایلی که دست ماست یک رسانه است. تابلوی تبلیغاتی کنار اتوبان یک رسانه است. دیگر تلویزیون و رادیو و اینترنت و روزنامه و مجله که جای خود دارند. جهان امروز ما جهان رسانه‌هاست. حالا فرض کنید در چشم به هم زدنی رسانه‌ها از روی زمین محو شوند. چه خواهد شد؟ سه چیز معنی خودشان را از دست می‌دهند:

 1. دموکراسی
 2. اقتصاد بازار آزاد
 3. روشنگری مردم

هنوز این سوال در ذهن من وول می‌خورد که دوست عزیزم محمد معماریان کنفرانس زندگی بدون رسانه را به من معرفی کرد. اینجاست که می‌گویم اگر انتخاب‌های آدم درست باشند بالاخره جایی در یک نقطه‌ای همدیگر را قطع می‌کنند.

دوست دارم در این مورد حرف بزنیم. شما فکر می‌کنید اگر رسانه‌ها از روی زمین محو شوند چه اتفاقی می‌افتد؟

آشنایی با Dropbox

اخیرا از سرویسی برای اشتراک و آپلود فایل هایم استفاده می کنم به نام DropBox. پیشنهاد می کنم یک بار امتحان کنید. البته برای لذت بردن از آن اینترنت لاک پشتی خیلی دلچسب نخواهد بود. سایت DropBox ویدیویی کوتاه و آموزشی در مورد این سرویس اشتراک فایل دارد.

ممکن است بپرسید سرویس های زیادی هستند که برای آپلود فایل استفاده می شوند. باید بگویم این سرویس اشتراک فایل کمی با سرویس های دیگری مانند megaupload فرق دارد. برای فهمیدن فرق و مزیت این سرویس نسبت به سرویس های دیگر اینجا را ببینید.

اگر می خواهید همه چیز را در مورد این سرویس بدانید حتما این لینک را ببینید:

The Ultimate Dropbox Toolkit & Guide

چند مطلب آموزشی در مورد DropBox:

دسترسی سریع به Dropbox از طریق جستوجوگر کروم

راهنمای به اشتراک گذاردن پوشه ها در Dropbox

اضافه کردن Dropbox به منوی استارت ویندوز ۷

دسترسی به فایل ها Dropbox از کروم

تبادل اطلاعات پروفایل  Pidgin  شما از طریق چند رایانه

جیمیل اولین نیست!

من به دلیل خدمات گسترده گوگل آن را نسبت به تمام سرویس‌دهنده‌های دیگر اینترنتی مانند یاهو و مایکروسافت ترجیح می‌دهم. تاکنون هم گمان می‌کردم گوگلی‌ها زیادند. اما دوست گرامی من پیام که طرفدار پروپاقرص مایکروسافت است این لینک را برای من فرستاد. همان طور که این دیاگرام هم نشان می‌دهد بیشتر مردم آمریکا از سرویس ایمیل یاهو در مرتبه بعدی از سرویس ایمیل مایکروسافت استفاده می‌کنند. و ما طرفداران گوگل در مرتبه سوم قرار گرفتیم.

نکته اخلاقی: دنیا بزرگتر از آن چیزی است که من فکر می‌کنم. به تعداد سرویس‌دهنده‌ها راه هست برای رسیدن به ایمیل.

فیلم ها و مطالب رایگان دروس دانشگاهی شریف

مطلبی در اینترنت دست به دست گشته بود که چند سایت مهم که می شد از آنها فیلمهای دروس دانشگاهی را دنبال کرد معرفی کرده بود. (اینجا)  این موضوع در ایران خیلی جا نیفتاده. به دو دلیل: یکی از نظر تکنیکی که شاید برطرف کردن این مشکل خیلی سخت نباشد و یکی هم از نظر نوع نگاه به دانش. هنوز در بین دانشگاهیان ما جا نیفتاده که دانش وقتی دانش است که منتشر شود. کتاب یکی از این راه هاست. اینترنت بستر بسیار عظیمی برای نشر و اصلاح دانش است. شریف در این زمینه یکی از دانشگاه های پیشرو ایران است. بد نیست لینک زیر را شخم بزنید. احتمالا چیزهای جالبی خواهید یافت. هر چند جای تاسف دارد که چرا مثل دیگر نقاط دنیا این مطالب منظم و شکیل ارائه نشده. کمی به هم ریخته است. اما مطالب مفیدی آنجا منتظر شماست.

دروس اینترنتی شریف

۷ سایت برای استفاده رایگان از درس‌های دانشگاهی

یک دوجین از محل هایی که آموزش آنلاین می دهند

بررسی چند وبلاگ و وبسایت سازمانی ایرانی

آقایان و خانم های متخصص روابط عمومی!

این چند وبلاگ و وبسایت سازمانی را ببینید. اینها نمونه هایی از وبلاگ ها و بلاگهای موفق سازمانی در ایران هستند. ایراداتی هم دارند که در مقابل خوبی های فراوان آنها از آن می گذریم. وقت بگذارید و این ها را برای خودتان تحلیل کنید.

وب سایت آتیه داده پرداز

وبلاگ بهساد

وبلاگ رادمان

تعیین فرمول ضریب نفوذ کاربران اینترنت در کشور در دانشگاه صنعتی شریف

تعیین فرمول ضریب نفوذ کاربران اینترنت در کشور به سفارش شرکت فناوری اطلاعات و توسط محققان دانشگاه انجام شد.
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه در این باره گفت: امروزه ضریب نفوذ اینترنت به عنوان یکی از شاخص‌های اصلی توسعه یافتگی کشورها محسوب می‌شود و این ضریب نشان دهنده میزان دسترسی کاربران یک کشور به اینترنت است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، با توجه به نفوذ روزافزون اینترنت در زندگی مردم، محاسبه تعداد کاربران اینترنت می‌تواند با ارایه‌ تصویری مناسب از میزان و حوزه‌های نفوذ اینترنت در کشور، بستر مناسبی برای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در این حوزه را ایجاد کند.
دکتر حمیدرضا ربیعی، هیات علمی دانشگاه گفت: در چند سال اخیر ارقام متفاوتی از وضعیت ضریب نفوذ اینترنت در کشور اعلام شده است که با توجه به تحلیل‌های کارشناسی صورت گرفته و اعلام نظر کارشناسان متخصص این آمار صحیح و واقعی نمی باشد، زیرا در تعیین این ضریب از منابع علمی و معتبر استفاده نشده است.
ربیعی افزود: تیم فعال در این پروژه پس از طی فازهای مختلفی از قبیل بررسی وضعیت کشورهای جهان، وضعیت اینترنت در داخل کشور و همفکری با صاحب نظران، سرانجام موفق به ارایه فرمولی گردید که با شرایط بومی کشور در این زمینه حداکثر هماهنگی ممکن را داشته باشد. این شرایط بومی شامل مواردی چون شرایط اداری، وضعیت بستر و زیرساخت اینترنت در کشور، میزان دسترسی به اطلاعات و بسیاری از موارد دیگر است.
دکتر حمید رضا ربیعی گفت: برای محاسبه فرمول ضریب نفوذ اینترنت ۴ روش پیشنهاد گردید که با توجه به میزان اطلاعات موجود و سیاست‌های متولیان توسعه اینترنت، یکی از این روش‌های پیشنهادی انتخاب ‌شد. البته برای بالابردن دقت و کاهش خطا، می‌توان یک روش را به عنوان روش اصلی در نظر گرفت و از روش‌های دیگر به عنوان ابزار مکمل بهره برد.
یکی از ویژگی‌های بارز این روش قابلیت به کارگیری فرمول در مقیاس‌های جغرافیایی کوچک‌تر (مانند استان یا شهر) می‌باشد به طوری که هر شهر یا استان می‌تواند بر اساس این رابطه تعداد کاربران ضریب نفوذ اینترنت خود را محاسبه نماید که مشارکت استان‌ها را به همراه خواهد داشت. از دیگر ویژگی‌های این طرح می‌توان به پویا بودن آن اشاره کرد، به گونه ای که قابلیت افزوده‌شدن فناوری‌های جدید به آن را داراست.

مدل‌سازی شبکه مغز انسان با استفاده از دیتای EEG

یکی از حوزه‌هایی که من دوست دارم روی آن کار کنم مغز است. مغز انقدر ابعاد مختلف دارد که نگو نپرس. در کنار خود مغز به عنوان یک پدیده کاملا فیزیکی ذهن هم جزو مواردی است که کنجکاوی من را تحریک می‌کند. دوست دارم اینجا بیشتر در مورد مغز حرف بزنیم. اما در شریف توانستند از شبکه مغزی انسان را با استفاده از اطلاعات EEG مدل‌سازی کنند. متن کامل خبر در ادامه. ادامه…

نقشه ترافیکی تهران روی گوگل‌مپ

نقشه ترافیکی تهران روی گوگل‌مپ. حتما قبل بیرون رفتن از خانه و یا محل کار نگاهی به این نقشه بکنید. (با تشکر از محمد صالحان عزیز به خاطر معرفی این نقشه) اگر بخواهید هم می‌توانید از این یکی استفاده کنید که سبک‌تر است. از سرویس راه‌یابی گوگل‌مپ هم غافل نشوید. تصویر زیر مسیرهای پیشنهادی گوگل برای رفتن از میدان هفت‌تیر به به میدان ونک را نشان می‌دهد.

ترافکس

امروز برای بازدید از نخستین نمایشگاه تخصصی حمل و نقل و ترافیک شهری (ترافکس) رفته بودم. شرکت توسن و شرکت سها پیمانکار پروژه بلیط الکترونیک شهر تهران هستند و با سامانه On-Air در نمایشگاه حضور داشتند. اما نکته جالب این نمایشگاه دوربین‌های کنترل سرعت و کنترل ورود به محدوده طرح بود. در نهایت ناباوری من این دوربین‌ها بسیار دقیق بودند و به خوبی مچ متخلفین را می‌گرفتند. مثلا ورودی تونل توحید حد سرعت ۶۰ کیلومتر دارد که در نهایت ناباوری کمتر کسی آن را رعایت می‌کرد. به هر حال از این که شهر تهران به سمت یک شهر هوشمند شدن می‌روم خوشحالم. هر چند که هنوز راه بسیار است و مسیر دشوار.

وبسایت نمایشگاه

آشنایی با میزان

دوست خوبم وحید صیامی از متخصصان این مرز و بوم در زمینه بانکداری الکترونیک است که باید قدرش را دانست. این روزها وحید درگیر پروژه مدیریت یکپارچه زنجیره ارزش نهایی (میزان) است. میزان طرحی است در راستای دولت الکترونیک و تا پایان آن طرح ۱۲ میزان خواهیم داشت. اولین میزان عملی شده و شنیدم دومی و سومی هم انجام شده است.

فایل پاورپوینتی که به زیبایی ساختار میزان را نشان می دهد از اینجا دانلود کنید تا ببینید میزان چه تغییری در دادوستد ایجاد خواهد کرد. سایت میزان هم mizaan.ir  است.

اعلام محور مقالات ششمین همایش روابط عمومی الکترونیک

ششمین همایش روابط‌عمومی الکترونیک با موضوع روابط عمومی حرفه‌ای الکترونیک و ارتباطات مؤثر برگزار می‌شود.
دکتر محمد سلطانی‌فر، رییس کمیته ‌علمی ‌این همایش با اعلام مطلب فوق، محور مقالات ششمین ‌همایش روابط‌عمومی الکترونیک را اعلام کرد.
دکتر سلطانی‌فر از کاربرد وب۲ووب۳در روابط عمومی، نقش ویکی ها در روابط عمومی، روابط عمومی الکترونیک و رادیو بلاگ ها، جایگاه رسانه های سنتی و روابط عمومی الکترونیک، روابط عمومی الکترونیک نقادی،شفاف‌سازی و پاسخگویی، نقش روابط عمومی الکترونیک در ایجاد همیت و احساس تعلق سازمانی، نقش روابط عمومی الکترونیک در بهره گیری از انواع رسانه های مکتوب ،دیداری و شنیداری، کاربرد شبکه های اجتماعی در روابط عمومی الکترونیک، شهروندان خبرنگار و روابط عمومی الکترونیک و سامانه‌های‌ یکپارچه ‌الکترونیک‌‌‌‌‌ درسازمان‌ و نقش‌آن‌درروابط‌عمومی ‌الکترونیک(CRM، EPR،اینترنت)  به عنوان ۱۰ محور تعیین شده نام برد.
استاد پیشگام روابط عمومی الکترونیک در سال ۸۹ از امکان بررسی مطالعات موردی وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها در این همایش خبر داد و افزود:در این بخش معرفی تجربه‌های موفق سازمانی در سطوح ملی، منطقه‌ای و جهانی در دستور کار قرار دارد و تمامی وزارتخانه ها، سازمان ها و مؤسسات دولتی و خصوصی می توانند عملکرد و توانمندی های خود را ارایه دهند.
دکتر سلطانی فر با بیان این که مقالات ارایه شده نبایستی در همایش‌ها و کنفرانس‌های داخلی و خارجی ارایه شده باشد افزود: در ششمین همایش‌ روابط‌ عمومی‌ الکترونیک همچون دوره های پیشین از نویسندگان مقالات برتر تجلیل خواهد شد.
وی با اعلام اینکه در این همایش اصل مقالات به طور کامل مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت گفت: اساتید، مدیران، کارشناسان و دانشجویان علاقمند می توانند تا تاریخ ۲۵ اسفندماه سالجاری مقالات خود را به آدرس info@eprcenter.ir  ارسال نمایند.
گفتنی است در ششمین همایش روابط عمومی الکترونیک مقالات ارایه شده در کمیته علمی مرکب از دکتر محمد سلطانی فر، دکتر سعید رضا عاملی، دکتر علی‌اصغر محکی، دکتر یونس شکرخواه، دکتر شهیندخت خوارزمی و دکتر حمید ضیایی‌پرور مورد بررسی و قضاوت قرار خواهد گرفت.
این همایش هم زمان با گرامیداشت روز روابط عمومی در تقویم رسمی کشور در اردیبهشت ماه سال۹۰ در تهران برگزار خواهد شد.

همکاری سامان پرداخت و ایرانسل و تولد سرویسی جدید

بیما- برای نخستین بار در ایران، خدمات حقیقی بانکداری همراه، بعنوان ابزاری نوین در صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک کشور، با قابلیت انجام خدمات بانکی از طریق تلفن‌همراه در هر لحظه و هر کجا به مشترکین ایرانسل عرضه شد.
به گزارش بیما به نقل ازروابط عمومی ایرانسل، با استفاده از خدمات بانکداری همراه ایرانسل، تمامی مشترکین سیم‌کارت‌های این اپراتور که دارای یکی از کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب بوده و رمز اینترنتی کارت بانکی خود را دریافت نموده‌اند، می‌توانند با استفاده از گوشی تلفن‌همراه خود و بدون نیاز به نصب هرگونه نرم‌افزار و یا اعمال تنظیمات خاص در آن، از خدمات بانکداری همراه ایرانسل استفاده کنند.
براساس این گزارش، مشترکین سیم‌کارت‌های ایرانسل، برای استفاده از این سرویس کافی است با شماره‌گیری کد دستوری #۷۲۴* و دنبال کردن دستورالعمل‌های بسیار ساده‌ای که از طریق پیام‌کوتاه برای وی ارسال می‌شود، به صورت رایگان در این سرویس ثبت‌نام و آن را بروی خط ایرانسل خود فعال کنند.
برای استفاده از خدمات بانکداری همراه ایرانسل، پس از تکمیل ثبت‌نام، کافی است در هر لحظه و هر کجا، کد دستوری #۷۲۴* توسط مشترک شماره‌گیری و در منوی نمایش داده شده سرویس مورد نظرانتخاب شود.
در حال حاضر امکان خرید شارژ و پرداخت کلیه قبوض از طریق خدمات بانکداری همراه ایرانسل ممکن بوده و به زودی استفاده از خدماتی نظیر انتقال وجه، اعلام مانده حساب و دریافت صورتحساب نیز ممکن خواهد شد.
سهولت استفاده و کارائی بالا، قابلیت استفاده در همه مدل‌های گوشی تلفن‌همراه، امنیت و محرمانگی بالا در تراکنش‌های بانکی، خدمت رسانی رایگان، سرعت و کیفیت بالا، صرفه جویی در زمان و کاهشسفرهای درون شهری، امکان استفاده از چند کارت بانکی مختلف با قابلیت انتخاب در هنگام انجام تراکنش از جمله مزایا و جاذبه‌های خدمات بانکداری همراه ایرانسل می‌باشند.

چرا مدیریت در ایران پا نگرفت؟

ابتدا فرض کردم مدیریت در ایران آن طور که در اروپا و آمریکا و ژاپن پا گرفته و کاربردی شده در ایران این چنین نشده است. برای بررسی چرایی این موضوع من به سراغ سالهای ۱۷۵۰ تا ۱۹۰۰ میلادی رفتم و ریشه این موضوع را در آن سال ها بررسی کردم.

دوره تاریخی موردبررسی تاثیر سرنوشت‌سازی بر روی آنچه که اکنون ما هستیم داشته است. ما با این همه سابقه تاریخی چه شد که در دور آخر از اروپای متحول شده و آمریکای تازه متولد شده عقب افتادیم. صادق زیباکلام با ما چگونه ما شدیم و همچنین سنت و مدرنیته، رامین جهانبگلو با ایران در جستجوی مدرنیته، و موسی غنی‌نژاد با تجدد طلبی و توسعه درایران معاصر و دیگران هر یک از زاویه‌ای به دنبال جواب این سوال بوده‌اند.

چرا بررسی این دوره تاریخی به طور خاص برای ما و تاریخ به طور عام برای مطالعه مدیریت اهمیت دارد؟«بسیاری از دانشجویان می‌اندیشند که چرا تاریخ برای مدیران اهمیت دارد. دیدگاه‌های تاریخی، شیوه بازتری برای تفکر ایجاد می‌کنند، شیوه جستجوی الگوها و مشخص کردن این که آنها در دوره‌های زمانی تکرار می‌شوند.»[۱]

با توجه به این که این گزارش برای درس مدیریت آماده شده به بررسی تاثیر این‌ سال‌‌ها در عدم شکل‌گیری مدیریت در ایران و همین طور عدم همکاری ما با اروپا و آمریکا در ایجاد علم مدیریت می‌پردازیم. مسئله را این طور تعریف می‌کنیم:

در این دوران دنیا دچار تغییر و تحولات فراوانی شد و علوم مختلفی از جمله مدیریت در پایان این دوران به شکل علمی بررسی و ایجاد شدند. اما در این سال‌ها در ایران چه گذشت که ما تاثیر و همکاری در ایجاد اصول مدیریت نداشتیم. اصول اقتصاد و مدیریت در جاهای دیگر شکل گرفت و بعدا به صورت یک بسته آماده وارد کشور ما شد. اصولی که در اروپا، آمریکا و ژاپن از روی بهترین روش‌های جواب داده شده استخراج شدند، در ایران بیشتر به افسانه‌سرایی می‌مانند و کار مدیریتی را هنوز هم جدا از علم مدیریت می‌دانند و هنوز هم مدیران موفق دولتی با تجربه و صرف هزینه‌های بیت‌المال تجربه و دانش مدیریتی کسب می‌کنند. آیا مهم است که اصول مدیریت در چه شرایطی از نظر فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ایجادشده و آیا علت عدم بازدهی مدیریت در ایران به سال‌های آغازین شکل‌گیری مدیریت در دنیا بر می‌گردد؟

در بین سال‌های ۱۷۵۰ تا ۱۹۰۰ کارخانه‌ها در اروپا ایجاد شدند؛ علم مدیریت در نتیجه پیدایش کارخانه‌ها و تولید انبوه پدید آمد ولی قبل از آن هنر مدیریت وجود داشت. در همین دوران چهره‌هایی با توجه به نیازی که کارخانه‌ها ایجاد کرده بودند شروع به بررسی علمی مدیریت کردند؛ ببینیم در اواخر دوره مورد برررسی چه اتفاقاتی افتاد که مربوط به شکل‌گیری علم مدیریت بود؛

 • در آمریکا فردریک تیلور (۱۹۱۵-۱۸۵۶) اصول مدیریت علمی را در ۱۹۱۱ منتشر کرد.
 • باز در آمریکا هنری گانت (۱۹۱۹-۱۸۶۱) جدول گانت معروف را برای تیلور طراحی کرد.
 • در فرانسه هانری فایول (۱۹۲۵-۱۸۴۱) مهندس معدنی بود که در ۱۹۱۶ کتاب مدیرست صنعتی و عمومی را منتشر کرد.
 • در آلمان ماکس وبر (۱۹۲۰-۱۸۶۴) جامعه‌شناسی بود که بر روی مفهوم بورکراسی کار کرد.
 • در آمریکا ماری فاولت پارکر (۱۹۳۳-۱۸۶۸) و چستر برنارد (۱۹۶۱-۱۸۸۶) دوران گذار از مکتب کلاسیک به مکتب رفتاری را رقم زدند.
 • و باز در آمریکا التون مایو(۱۹۴۹-۱۸۸۰) با آزمایش‌های معروفش فصل نوینی را در مدیریت رقم زدند.

اما ما در این دوران هیچ ارتباطی با این اندیشه‌ها پیدا نکردیم. این دورانی بود که در کتاب‌های تاریخ ما داستان آمدن و رفتن ۷ شاه را بازگو می‌کنند: کریم‌خان زند، لطفعلی خان زند، آغا محمد خان قاجار، فتحعلی شاه، محمد شاه، ناصرالدین شاه و مظفر‌الدین شاه. همزمان با ابتدای این دوره ماشین بخار در انگلستاع اختراع شد و با نیروی بخار انقلاب صنعتی در اروپا آغاز شد. در پایان دوره زندیه انقلاب کبیر فرانسه علیه لویی شانزدهم انجام شد. در فرانسه مردم برای آزادی قیام کردند و کشته شدند و همزمان در کرمان مردم به خاطر پناه دادن به لطفعلی‌خان قتل عام شدند. در اوایل قرن ۱۹ قراردادهای عجیب و غریب تاریخ ما با روس‌ها، انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها بسته شد و مابه جای ارتباط علمی چشم یاری از این دوستان داشتیم! قائم مقام فراهانی جزو معدود درباریانی که مملکت‌داری می‌دانست در دربار کشته شد. امیر کبیر نقطه عطف این دوران بود. کسی که با فرقه‌های عجیب و غریب مذهبی مبارزه کرد، دارالفنون را تاسیس کرد، روزنامه وقایع‌الاتفاقیه را راه‌انداخت، اما جامعه بسته ایرانی تحمل او را نداشت. سیدجمال‌الدین اسدآبادی و آموزه‌های ضد استعماری او هم محصول همین دوران بود. در همین دوره ناصر‌الدین شاه، شمالی‌ها و جنوبی‌ها در آمریکا با هم جنگیدند و شمالی‌های پیروز شدند و برده‌داری در آمریکا از بین رفت، اما در ایران ناصر‌الدین شاه بر کمیت حرمسرایش و نوکرانش روز به روز می‌افزود. در پایان این دوران هم مجلس در ایران به توپ بسته و فاتحه آزادی در ایران خوانده شد و در مسجد سلیمان به نفت رسیدیم و نفت جدیدترین بهانه برای بستن قراردادهای عجیب و غریب با ایران شد. و این دوران دیگری بود!

با توجه به شواهد موجود ایرانیان در گذشته بسیار بیشتر از امروز بیگانه‌نواز و بیگانه‌پذیر بوده‌اند. این ویژگی مربوط به فرهنگ ایرانی در طول زمان شکل گرفته است. اما در دوره مورد بررسی این ویژگی ایرانیان دچار آسیب می‌شود. این ویژگی تا قبل از این دوران باعث رشد و همکاری ایرانیان در توسعه علوم مختلف شده بود.

از اواخر دوره مورد بررسی و با انقلاب مشروطه فرهنگ ایرانی جایش را به هویت ملی داد و در مقابل بیگانگان با عنوان استعمارستیزی چنگ و دندان نشان دادیم یا سر تعظیم فرود آوردیم. تا قبل از این دوره خارجیان در ارتباط روزمره با ما بودند، اما اکنون آنها استعمارگرانی بودند که ما باید با آنها مبارزه می‌کریم. افرادی مانند سیدجمال‌الدین اسدآبادی محصول این نوع تفکر بودند.قالیبافی، سفالکاری، کاشیکاری و معماری سنتی مربوط به فرهنگ ایرانی است. اما هویت ایرانی مفهومی بود که در این دوره شکل گرفت و چیزی هم برای عرضه نداشت. یک مثال از بیگانه‌نوازی ایرانیان زبان فارسی است. فارسی زبان پویایی است و در مقابل کلمه‌های بیگانه مقاومت نکرده است. آنها را می‌گیرد و در خود حل می‌کند و فارسی می‌سازد.با این حال فارسی زبان مستقلی است ولی به دلیل پویا بودن از فرهنگ‌های دیگر هم بی‌بهره نمانده است. زبان فارسی پذیرای دایره لغات فرهنگ‌های دیگر بوده است و اندیشه‌های تازه همیشه وارد این زبان شده‌اند: یونانی، ترکی، مغولی، عربی، هندی، فرانسوی، انگلیسی و روسی.

اما این رفتار بیگانه نوازی در این دوران مانند چینی انگلیسی‌های به زمین خورد و شکست. برخورد کریم خان با انگلیسی‌ها در تاریخ پُرآوازه است؛ وی چینی‌های پیشکشی انگلیسی‌ها را در پیش رویشان شکست و ظرف‌های مسی ایرانی را به زمین زد و گفت که می‌بینید مال ما بهتر است و نیازی به ظرف‌های شما نداریم. این آغاز دشمنی ما با دنیای جدید بود که در نهایت به بردگی و باج دادن ما منتهی شد.

علاوه بر از دست دادن این خصیصه فرهنگی در این دوره تاریخی دچار پارادوکسی بسیار عجیب و منحصر به فرد هم شدیم. نخبه‌کش هم شدیم. در این فرهنگ هنوز هم بیگانه‌ها عزیزند اما نخبه‌ها مزاحم. اگر کسی از دستاوردهای غرب بگوید اهرم استعمار است و ولی وقتی با بیگانه روبه‌رو می‌شویم او را عزیز می‌دانیم. به دلیل فضای بسته جامعه ایرانی در این دوران کسانی که فرنگ را دیده بودند و برای این خاک رویاها داشتند نه موفق شدند نه عاقبت به خیر؛ به عنوان نمونه امیرکبیر.

برای بررسی تاریخی این دوره باید ۳ نیروی تاثیرگذار بر این تغییر فرهنگی را بررسی کنیم:

 1. ۱. نیروی سیاسی

۱.۱.      نظام استبدادی و عدم شکل‌گیری سیستم لیبرال دموکراسی (نظام شاهنشاهی)

با توجه به این که جمهوری مبنای اقتصادی، اجتماعی و حقوقی دارد در این دوران شرایط شکل‌گیری جمهوری در ایران را نداشتیم و در شرایط استبدادی انتظار رشد مدیریت را داشتن هم خطاست.استبدادزدگی ایرانیان ریشه‌دار است: «اندیشمند عارف و زاهدی چون امام محمد غزالی سلطان را ضل‌ا… می‌دانست و پیروی از او را فریضه‌ای الهی می‌انگاشت و عرفا شیوخ‌شان را سلطان‌العارفین و شاه نعمت‌ا… می‌نامیدند و رابطه اطاعت و سرسپردگی بی‌چون و چرای سالک طریقت از پیر و مراد خورد را به رابطه شاه و رعیت، و هم کم از جهت صوری بسیار همانند است.»[۲]

در چنین بستری از نظام سیاسی احتیاجی به علم مدیریت احساس نمی‌شود و آشنایی با مباحثی چون برنامه‌ریزی، سازماندهی و هدایت بیهوده به نظر می‌رسد؛ چون شاه و سلطان مصدر و مرجع همه امور است. مدیریت در تناسب کامل با ساختار سیاسی و اقتصادی یک کشور است.آیا در این شرایط می‌توان انتظار داشت کسانی همت کنند و اصول مدیریت را جمع‌آوری و تجربه کنند؟

«ساختار و ذهنیت این نظام (سلطنتی) که (…) در دو سده اخیر سترون و بی‌خاصیت شده و به جای کارکرد مثبت کارکرد منفی یا کژکارکرد پیدا کرده و با سماجت از اشاعه نظام و فرهنگ سیاسی نوین و سازگار با شرایط ملی و جهانی جدید به درون قلمرو فرهنگ ایرانی جلوگیری می‌کند.»[۳]

«در اواخر دهه ۱۸۰۰ بسیاری از سازمان‌های اروپایی بر مبنای شخصی و شبیه خانواده اداره می‌شد. کارکنان به جای سازمان یا ماموریت آن به یک فرد وفادار بودند. نتیجه این سو عمل مدیریت آن بود که از منابع به جای تحقق اهداف سازمان برای برآوردن تمایلات شخصی استفاده می‌شد.»[۴] اما سازمان‌های اروپا و به دلیل نیاز به کسب سود تغییر کرد و ما تغییر نکردیم.

۱.۲. فرهنگ شاه قبله عالمی

هربرت سایمون مدیریت را هنر تصمیم‌گیری می‌داند. این هنری بود که در این دوران در انحصار شاه بود و او حتی در حالت مستی مجاز به صدور حکم مرگ شخصی مانند امیرکبیر بود و دستور او لازم‌الاجرا. دو تصمیم‌گیر هم در یک اقلیم نمی‌گنجند!

 1. ۲. نیروی اجتماعی

۲.۱. شعر و شاعری و ادبیات

چیزی که قرار بوده عواطف مردم را تحریک کند و به سوی آینده روشن ببرد در این دوران در مدح شاه به کار رفته است. «آنها (شاعران) در این مرز و بوم‌ها و دربارهای متفاوت می‌بایست اشعاری سازگار و خوشایند مخاطبان و خریداران شعرشان می‌سرودند.»

شاعران این دوره تاریخی را بگذارید کنار مولوی، حافظ، سعدی، خیام، فردوسی و شاعران دیگر جهان در این عصر. در این دوره در دنیا شاعران بزرگی با اندیشه‌های بزرگی آمدند و رفتند اما در ایران ادبیات رو به افول نهاد تا در اواخر این دوره که ادبیات سیاسی ایجاد شد.

۲.۲. اخلاق

به قول مولوی:       ای بسا هندو و ترک همزبان               ای بسا دو ترک چون بیگانگان

پس زبان همدلی خود دیگر است        همدلی از همزبانی بهتر است

در این دوره تاریخی اخلاق آرام دچار تزلزل شد و مردم به مرور از ضعف اخلاقی آکنده شدند.

۲.۳. هنرهای ظریفه و معماری

مدیریت را اگر به قول ماری فاولت پارکر هنر انجام امور توسط دیگران بدانیم این هنری بود که تا قبل از این دوران هم داشتیم. در دوره هخامنشی «سنگتراشان و پیکرتراشان، ایونی و ساردی بودند، زرگران و طلاکاران مادیو مصری بودند، سفالگران میناکار بابلی بودند، گاوهای بالدار سرستون‌ها آشوری و ستون‌های آن ساختاری مصری دارند، از جهت مصالح ساختمانی نیز چوب سدر از لبنان، طلا ار سارد و بلخ، عقیق از سغد، فیروزه از خوارزم، نقره از مصر و عاج از حبشه آورده شده است. …. اما مهندسان، طراحان و معماران ایرانی بودند که دستور این ترکیب را به هنرمندان اقوام گوناگون می‌دادند و برای همین است که این هنر ترکیبی جنبه تقلیدی ندارد بلکه تلفیقی آفرینشگرانه است و مهر فرهنگ ایرانی را به پیشانی دارد.»[۵]

اینیعنی هنر مدیریتدر ایران وجود داشت. اما با توجه به ساختار آن زمان نیازی به تدوین اصول نبود. اما زمانی که دنیا به سمت تدوین این اصول رفت و می‌توانستیم نقشی در تدوین اصول داشته باشیم ما به خود مشغول شده بودیم.

در این دوره رابطه تعاملی ما با دنیا به رابطه باج و خراجی مبدل شد و به مرور دیگر نه ما هنری داشتیم و نه آنها چیزی به ما دادند. متاسفانه این دورانی بود که انقلاب صنعتی و کارخانه‌ها شرایط جدیدی را رقم زدند و ما در این دوران که لازم بود ارتباط مناسبی با دنیا نداشتیم.در این دوران تک‌ستاره‌هایی مانند کمال‌الملک و بهزاد ظهور کردند اما کار تیمی وجود نداشت.

۲.۴. زنان

اولین بانویدنیای مدیریت لیلیان گیلبرت (۱۹۷۲-۱۸۷۸) همسر فرانک بی (۱۹۲۴-۱۸۶۸) بود. زنان دیگری همچون ماری فاولت پارکر هم وارد عرصه مدیریت شدند اما در آغاز و در این دوره هیچ چهره شاخصی در میان زنان ایرانی وجود ندارد و مهم‌ترین خدمت آنها درحرمسرای شاهان بوده است.

۲.۵. دین

تا زمان ساسانیان دین زرتشت در ایران گسترش یافت اما بعد رسمی شدن، دین دچار افول شد. این موضوع در مورد اسلام هم اتفاق افتاد. متاسفانه به بهانه دین برخی خرافات به ذهن مردم ریخته شد. ظهور فرقه‌های چون بابیت و بهائیت نشان از آمادگی مردم برای قبول خرافه‌هایی به نام دین داشت.

 1. ۳. نیروی اقتصادی

۳.۱. موقعیت ارتباطی ایران

یکی از علل شکل نگرفتن مدیریت در ایران کشف آمریکا توسط کریستف کلمب (!)، گسترش دریانوردی و متروک شدن جاده ابریشم است. دنیا که تا قبل از این تاریخ برای ارتباط مجبور به عبور از ایران بود دیگر نه نیازی به ایران داشت نه حتی عبور از ایران. حالا دوره دریانوردها بود و متاسفانه ما هیچ وقت دریانوردان خوبی نبودیم و در این دوره به انتظاری بیهوده برای کاروان‌هایی نشستیم که با خود کوله‌باری از معرفت، دانش و دستاوردهای ملل شرق و غرب را بیاورند. این جاده که متروک شد، عثمانی در شمال و غرب ایران هم شکل گرفت و مانع رابطه ما با اروپا شد، چینی‌ها دیگر از شرق وارد کشور ما نشدند و راه دریا را پیش گرفتند، ما هم به خودمان مشغول شدیم و شاهان و دربار قجری.در واقع جیمز وات و انقلاب صنعتی در اروپا تیر آخر را بر پیکر ما زدند.

«تا زمانی که این جاده (ابریشم) پابرجا و پررونق بود، فرهنگ ایرانی نیز پویا، خلاق، شکوفا و بالنده بود و از زمانی که به دلیل پیدا شدن راه‌های نزدیک‌تر دریایی و هوایی این جاده از رونق افتاد و به تدریج متروکه و ویرانه شد، فرهنگ ایرانی نیز سستی گرفت و به درون خود خزید و از قافله پیشرفت جهانی پس افتاد و بیشتر شکوفایی پیشین خود را از دست داده است.»[۶]

توجه کنیم که علم با ارتباطات متولد می‌شود، رشد می‌کند و گسترش می‌یابد. در این دوره که اروپا به سرعت تغییر کرد و آمریکا متولد شد، ما به خود مشغول بودیم و همه فکر و ذکر ما شده بود قبله عالم. بر طبق نظریه اشاعه نوآوری‌ها هم که نگاه کنیم لازم بود تا ما در معرض دستاوردهای جدید بشری قرار بگیریم تا بتوانیم کاری کنیم. زمانی این اتفاق افتاد که اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها نسخه موردنظرشان را پیچیده بودند و دیگر کار از کار گذشته بود. در این دوره‌ جامه انزوا، درونگرایی، بیگانه‌گریزی و قوم‌مداری به قامت ما دوخته شد.

۳.۲. اقتصاد دولتی، فرهنگفرار از کار و تمایل به بیکاری و عنوانکردن آن به عنوان فرهنگ قناعت

اخیرا کتابی به فارسی ترجمه شده به نام تبهکاران اقتصادی. این کتاب نتیجه می‌گیرد که درست است که هرج و مرج و فساد و بی‌قانونی اقتصاد را فلج می‌کنند اما اقتصاد بیمار هم در نهایت موجب گسترش فساد در کشورها می‌شوند. این راز عقب‌ماندگی اقتصادی ماست. در این دوران تمایل به بیکاری و از زیرکار دررفتن آغاز شد. «ایرانی‌ها کارهای سخت و مبارزه و هرگز کار را دوست نمی‌دارند. دوست دارند کار نکرده درآمد داشته باشند و به همین خاطر دلالی را پر دوست می‌دارند.»[۷]

اساس کار در اقتصاد، جهان سرمایه‌داری، لذت‌طلبی، دامن زدن به مصرف و سودجویی است. حال آنکه ما از روی تنبلی طالب قناعت پیشگی و عدالت اجتماعی هستیم. «سرمایه می‌تواند پدیده‌ای مذموم باشد و کسانی که به سرمایه و صاحبان سرمایه حمله می‌کنند محبوب … می‌توان بر سر سفره نسل‌های آتی نشست و از خوان آنان بهره گرفت و یک ساختار زیبا اما تغذیه‌شونده از نفت را در سر پروراند.»[۸]

کارخانه‌ها مهم‌ترین دلیل در قرن ۱۹ در اروپا و آمریکا برای شکل‌گیری مدیریت بودند. اما در ایران برخلاف دنیا که کارخانه‌های به شکل خصوصی اداره می‌شدند و برای افزایش سود نیاز به مدیریت بود در ایران کارخانه‌ها به صورت دولتی شکل گرفت و چندان در فشار اقتصادی و در بند سود نبودند. حتی اولین روزنامه در ایران به صورت دولتی شکل گرفت. در اروپا و در جریان انقلاب فرانسه و بر مبنای نیاز مردم روزنامه‌ها همه‌گیر شدند اما در ایران تا مدت‌ها مردم علت انتشار روزنامه را نمی‌دانستند.

۳.۳. نفت

در نیمه دوم قرن ۱۹ وسایل حمل‌و‌ نقل عمومی اختراع شدند. ما هم نفت داشتیم. پس بیگانگان نفت ما را گرفتند و ما با توجه به فرهنگ بی‌عاری، وابسته به درآمد نفت شدیم. دنیا هم که تاب کندی ما را نداشت ما را به حال خودمان رها کرد. نفت و پول بی‌دردسر آن وابستگی ‌آورد و به همین خاطر طلای سیاه شد بلای سیاه.اما نفت یک جنایت دیگر هم کرد و آن حل معمای انباشت سرمایه برای حاکمان ما بود. این مساله اصلی حکومت‌هاست و علت عدم ایجاد جمهوری در ایران و در نتیجه عدم نیاز به مدیریت است.

 

توضیح ضروری: مطالب گفته شده بر مبنای برداشت ناقص و اطلاعات محدود من از این دوره تاریخی است و ممکن است دچار لغزش‌ها و اشتباهات فراوانی شده باشم. اما سعی کردم در نگاه به این دوره تاریخی با دیدی تازه مسائل را بررسی کنم.

 

منابع

 1. جهان ایرانی و ایران جهانی، تحلیل رویکرد جهان‌گرایانه در رفتار، فرهنگ و تاریخ ایرانیان، محسن ثلاثی، نشر مرکز،
 2. اقتصاد ایران و معمای توسعه نیافتگی، مسعود نیلی، موسسه انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف،
 3. مدیریت عمومی، علی علاقه‌بند، نشر روان، ۱۳۸۷
 4. عصر جدید مدیریت، ریچارد ال. دَفت، دکتر طاهره فیضی، دکتر محمد علی سرلک، نشر گستره، ۱۳۸۷
 5. جامعه‌شناسی نخبه‌کشی، علی رضا قلی، نشر نی، ۱۳۸۹
 6. ویکیپدیا

[۱]منبع ۴، صفحه ۶۱

[۲] منبع ۱، صفحه ۲۲

[۳] منبع ۱، صفحه ۲۳

[۴] منبع ۴، صفحه ۶۹

[۵] منبع ۱، صفحه ۲۷

[۶] منبع ۱، صفحه ۳۰

[۷]منبع ۵، صفحه ۹۱

[۸]منبع ۲، صفحه ۶۵

از آب حوض کشیدن تا دانشگاه تعطیل کردن

از واقعیت ماجرای تعطیلی ناگهانی دانشگاه ایران به دستور وزیر بهداشت چیز زیادی نمی‌دانم و بنابراین نمی‌توانم در مورد آن اظهارنظر کنم. اما خود خبر برایم جالب است. تلویزیون را باز می‌کنی ناگهان می‌گوید فلان نهاد به دستور فلان خانم تعطیل شده رفته پی کارش. اصلا از اول هم بی‌خودی بود این نهاد! عاشق هیجانم من و این هیجان‌ها حسابی کیفورم می‌کند. فکرش را بکن تلویزیون را باز کنی بگوید از فردا دانشگاه محل تحصیل شما تعطیل می‌باشد. کارکنان محترم هم تا اطلاع ثانوی تشریف ببرید دانشگاه ممدینا. وسایلتون هم بدین اکبرینا. اون آزمایشگاهه بود… همون باحاله… همه وسایلش را بدید مامانمینا.

دانش‌جوها را هم بگذارید سر چهار راه برای فروش. به عنوان برده پول خوبی می‌دهند.

ای بابا…

بگذریم.

دانلود مقاله‌های مجله مطالعات کسب و کار رسانه‌‌ها از ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸

مجله مطالعات کسب و کار رسانه‌‌ها (Journal of Media Business Studies) از سال ۲۰۰۴ منتشر می‌شود.و تاکنون ۱۸ شماره از آن منتشر شده است. این نشریه را Jönköping International Business School در سوئد و به زبان انگلیسی منتشر می‌کند. نکته جالب در مورد ترتیب زمانی انتشار آن است: سه سال اول ۲ شماره در سال، دو سال دوم ۳ شماره در سال، و از سال ۲۰۰۹ چهار شماره در سال. یاد طرح‌های بلندپروازانه‌ای می‌افتم که در این مملکت کلنگش زمین زده شده و قرار بوده در پایان آن آپولو هوا کنیم. اما زهی خیال باطل. ما ماندیم و حوضمان. خوشم می‌آید از این که ابتدا کارها را آسان شروع می‌کنند و بعد که روی دور افتاد آرام آرام سرعتش را بیشتر می‌کنند. عاشق این تئوری هستم که می‌گوید ما نمی‌توانیم کارهای بزرگ انجام دهیم. نهایتا شاید بتوانیم کارهای کوچک را بزرگ انجام دهیم. این دوستان سوئدی هم کار با کیفیت عرضه کردند و بعد کمی کیفیت را افزایش دادند.

… بگذریم.

مقاله‌های ۵ سال اول این نشریه به رایگان در اینترنت منتشر شده است. به علاقمندان مدیریت و اقتصاد رسانه‌ها پیشنهاد می‌کنم فایل pdf این مقاله‌ها را دانلود و مطالعه کنند.

توجه: ممکن است ترجمه عنوان مقاله‌ها صحیح نباشد. عنوان انگلیسی مقاله‌ها هم در کنار عنوان فارسی آنها آمده است. این مقاله‌ها هر کدام حدود ۲۰ صفحه است و حسابی به درد علاقمندان، پژوهشگران و دانش‌جویان رسانه می‌خورد. سردبیر این نشریه هم پروفسور تانکارد معروف است!

دوره ۱، شماره ۱، بهار ۲۰۰۴

ارزیابی تغییر بازار شبکه تلویزیون: بر اساس تجزیه و تحلیل منابع شبکه‌هایپخش تلویزیونی(دانلود فایل)

Assessing the Changing Network TV Market: A Resource-Based Analysis of Television networks

Disintermediation و Reintermediation در زنجیره ارزش ضبط صدا: دو مطالعه موردی (دانلود فایل)

Disintermediation and Reintermediation of the Sound Recording Value Chain: Two Case Studies

شرکت Viacom: یک مطالعه موردی در مدیریت رسانه فراملی (دانلود فایل)

Viacom Inc.: A Case Study in Transnational Media Management

گونه‌شناسی ریسک در سازمان‌های رسانه‌ای فامیلی (دانلود فایل)

A Typology of Risk in Family Media Enterprises

دوره ۱، شماره ۲، پاییز ۲۰۰۴

یک تجزیه و تحلیل اکتشافی از استراتژی‌های واگذاری شرکت‌های عمده رسانه‌ای (دانلود فایل)

Lightening the Load: An Exploratory Analysis of Divestiture Strategies of Major Media Firms

مصرف‌کنندگان مشترک مجله: رابطه رضایت مشتری و کیفیت محتوی (دانلود فایل)

Consumer Magazine Subscription: The Roles of Customer Satisfaction and Content Quality

ارزیابی مصرف‌کنندگان شبکه‌های کابلی زیرمجموعه یک برند: مطالعه موردی شبکه Discovery (دانلود فایل)

Consumer Evaluations of Cable Network Brand Extensions: A Case Study of the Discovery Channel

دوره ۲، شماره ۱، بهار ۲۰۰۵

معضل و آینده تلویزیون ماهواره‌ای استانی در چین (دانلود فایل)

The Dilemma and Future of Chinese Provincial Satellite Television

سقف شیشه‌ای همچنان ادامه دارد: رهبران زن در شرکت‌های ارتباطی (دانلود فایل)

The “Glass Ceiling” Persists: Women Leaders in Communication Companies

رهبری منابع انسانی در محیط با پویایی بالا: بر اساس تجزیه و تحلیل سه شرکت انتشاراتی (دانلود فایل)

Human Resource Leadership in Highly Dynamic Environments: Theoretically Based Analyses of 3 Publishing Companies

دوره ۲، شماره ۲، پائیز ۲۰۰۵

بررسی پویایی نسبت قدرت بین ایستگاه‌های رادیویی در آمریکا (دانلود فایل)

Exploring the Dynamics of Power Ratios among U.S. Radio Stations

قانون پرداخت برای برنامه‌های تلویزیونی و تاثیر آن بر پرداخت (دانلود فایل)

Pay TV Piracy and its Effects on Pay TV Provision

استراتژی‌های کمپانی‌های رسانه‌ای فراملی در چین عضو WTO: رویکرد سه رهبر جهانی (دانلود فایل)

Transnational Media Corporations’ Strategies in Post-WTO China:The Approaches of Three Global Leaders

خصوصیات منحصر به فرد و پویایی کسب و کار محصولات رسانه‌ای (دانلود فایل)

Unique Characteristics and Business Dynamics of Media Products

دوره ۳، شماره ۱، بهار ۲۰۰۶

دموگرافی خوانندگان روزنامه: عوامل و الگوهای مصرف در آمریکا (دانلود فایل)

Demographics of Newspaper Readership: Predictors and Patterns of U.S. Consumption

تبلیغات و توسعه رسانه: اتصال گمشده (دانلود فایل)

Advertising and the Development of Media: The Forgotton Connection

دیجیتال باشید: ارزیابی ۲۵ کمپانی برتر رسانه‌ای آمریکا و استراتژی‌های دیجیتال آنها (دانلود فایل)

Doing Digital: An Assessment of the Top 25 U.S. Media Companies and Their Digital Strategies

استراتژی‌های برای چاپ دیجیتال موفق (دانلود فایل)

Strategies for Successful Digital Printing

دوره ۳، شماره ۲، پائیز ۲۰۰۶

تقابل یا مصالحه؟ وضعیت اسف‌بار برندهای رسانه‌ای کوچک در فضای بازار مجموع صفر (دانلود فایل)

Confrontation or Concilliation? The Plight of Small Media Brands in a Zero-Sum Marketplace

تاریخچه و توسعه پژوهش‌های اقتصاد رسانه‌ها در چین (دانلود فایل)

The History and Development of Media Economics Research in China

توسعه روش‌های دوباره مصرف کردن محتوی در صنعت نشر آلمان و آمریکا (دانلود فایل)

Dissemination of Content Reutilization Practices in the German and U.S. Book Publishing Industry

مدیریت یک فعالیت مشترک: یک مطالعه موردی از نقش‌ها و تضادهای مشارکت‌کنندگان (دانلود فایل)

Managing a Joint Venture: A Case Study of Participants’ Roles and
Conflicts

دوره ۴، شماره ۱، بهار ۲۰۰۷

تلویزیون موبایلی در ایتالیا: زنجیره ارزش و مدل‌های کسب و کار اپراتورهای مخابرات (دانلود فایل)

Mobile Television in Italy: Value Chains and Business Models of Telecommunications Operators

آیا مدیریت رسانه مهم است؟ مشخص کردن محدوده، منطق، و موضوعات مهم برای تحقیق در آینده برای شکل‌دهی این رشته دانشگاهی (دانلود فایل)

Does Media Management Matter? Establishing the Scope, Rationale, and Future Research Agenda for the Discipline

یک تغییر پارادایم در تبلیغات و تاثیر آن بر رسانه‌های تبلیغاتی-حمایتی (دانلود فایل)

A Paradigm Shift in Advertising and its Meaning for Advertising- Supported Media

رسانه‌های و کارآفرینی: چه باید بدانیم و به کجا باید برویم؟ (دانلود فایل)

Media and Entrepreneurship: What Do We Know and Where Should We Go?

دوره ۴، شماره ۲، تابستان ۲۰۰۷

استراتژی شرکت‌های رسانه‌ای فراملی: بر مبنای آزمون منابع اتحاد جهانی و الگوها (دانلود فایل)

Video Strategy of Transnational Media Corporations: A Resource-Based Examination of Global Alliances and Patterns

تاثیر اینترنت بر رفتار جستجوی اطلاعات مصرف‌کنندگان در آمریکا (دانلود فایل)

Impact of the Internet on Consumer Information Search Behavior in the United States

مرگ طبیعی، اتانازی و خودکشی: رحلت مشترک توافقنامه‌های عملی  (دانلود فایل)

Natural Death, Euthanasia, and Suicide: The Demise of Joint Operating Agreements

مروری بر مفاهیم مالیات بر مصرف در فروش دانلودهای دیجیتال در اتحادیه اروپا (دانلود فایل)

An Overview of Consumption Tax Implications on the Sale of Digital Downloads in the European Union

دوره ۴، شماره ۳، پائیز ۲۰۰۷

ترجیحات مصرف‌کننده نسبت به دانلودهای تجاری موسیقی (دانلود فایل)

Consumer Preferences Towards Commercial Music Downloads

تئوری مصرف اقتصاد خرد و استفاده از رسانه‌های شخصی: شواهد تجربی از آلمان (دانلود فایل)

Microeconomic Consumption Theory and Individual Media Use:Empirical Evidence From Germany

درآمدی بر روزنامه الکترونیک: تعیین گروه‌های هدف اولیه (دانلود فایل)

Introducing the E-Newspaper: Identifying Initial Target Groups

یک تست کیفیت چه ارزشی دارد؟ تاثیر بودجه‌های تبلیغاتی بر تولید رای و هزینه کردن مصرف‌کننده (دانلود فایل)

What is A Quality Test Worth? The Influence of Advertising Budgets on Product Ratings and Consumer Spending

تبلیغات؟ بله لطفا، اما تنها زمانی که انتخاب خودم است (دانلود فایل)

Advertising? Yes Please, But Only When It’s My Choice

دوره ۵، شماره ۱، بهار ۲۰۰۸

رشد و توسعه شرکت‌های رسانه‌ای جدید و نوپا (دانلود فایل)

Growth and Development of New and Young Media Firms

قابلیت‌های کسب و کار شرکت‌های رسانه‌ای کارآفرینانه کوچک: تولید مستقل تلویزیون کودکان در کانادا (دانلود فایل)

Business Capabilities of Small Entrepreneurial Media Firms:Independent Production of Children’s Television in Canada

نمودار موفقیت‌ها و نوآوری در صنعت موسیقی: آیا شکل سازمانی اهمیت دارد؟ (دانلود فایل)

Chart Success and Innovation in the Music Industry:Does Organizational Form Matter?

قابلیت‌های مدیریت پروژه در صنعت جدید رسانه (دانلود فایل)

Project Management Capabilities in the New Media Industry

هرگز نگو هرگز: متصدیان و تازه‌واردین در حضور معماری نوآوری (دانلود فایل)

Never Say Never: Incumbents and Newcomers in the Presence of Architectural Innovation

آشنایی با کارآفرینی در رسانه‌های سنتی (دانلود فایل)

Understanding Entrepreneurship in Traditional Media

دوره ۵، شماره ۲، تابستان ۲۰۰۸

تفکیک مشتریان و تعامل: دو چالش CRM در خدمات پخش عمومی (دانلود فایل)

Customer Differentiation and Interaction:Two CRM Challenges for Public Service Broadcasters

آینده تبلیغات تلویزیونی: نه آنقدر تلخ که قبلا گفته شده (دانلود فایل)

The Future of TV Commercials: Not as Bleak as Proclaimed

روزنامه بر روی قطعه‌های کاغذ الکترونیک: یک سناریو مدل از مدل‌های کسب و کار ممکن (دانلود فایل)

Newspapers on Electronic Paper Devices:  A Scenario Modelof Possible Business Models

اسکی بر روی یخ  نازک: استراتژی‌های ترویج چهارمین شبکه محل در المپیک ۲۰۰۶ (دانلود فایل)

Skating on Thin Ice: Promotional Strategies of a 4th Place Networkin the 2006 Olympics

دوره ۵، شماره ۳، پائیز ۲۰۰۸

چرا تلویزیون Cume مهم است: یک مطالعه موردی اکتشافی در مورد ۴ برند تلویزیون محلی (دانلود فایل)

Why TV Cume Matters:An Exploratory Case Study of Four Local TV Brand

سیاست عمومی و تولیدات مستقل تلویزیونی در بریتانیا

Public Policy and Independent Television Production in the U.K.

توسعه عرضی شرکت‌های رسانه‌ای (دانلود فایل)

The Development of Transversal Media Corporations

تغییر ساختار و بازگشت از خدمات پخش عمومی: مدیریت عمومی با نگرش خصوصی (دانلود فایل)

Restructuring and Turnaround of a Public Service Broadcaster:Public Management with a Private Attitude

کتاب راهنمای گزارشگری اجتماعی را دانلود کنید.

کتاب راهنمای گزارشگری اجتماعی را دانلود کنید. حجم این کتاب حدود ۴.۶۷ مگابایت است.

لینک دانلود ۱

لینک دانلود ۲

تهیه کننده این کتاب مرکز بین المللی روزنامه نگاران است و تألیف و طراحی کاریکاتورهای آن را نیک آهنگ کوثر برعهده داشته است. تدوین کتاب هم برعهده مارگارت فرینی بوده است.

این کتاب شامل یک مقدمه و ۶ گفتار است

گفتار اول: دست به کار شوید و نهراسید

گفتار دوم: کار در حوزه اجتماعی

گفتار سوم: دوری گزیدن از کلیشه های اجتماعی

گفتار چهارم: آداب مصاحبه و تهیه گزارش

گفتار پنجم: کاربرد آمار

گفتار ششم: انتخاب قالب برای گزارش

در ادامه این مطلب متن کامل مقدمه کتاب آمده است.

در روند آموزش روزنامه‌نگاری در سطح جهان، مرکز بین‌المللی روزنامه‌نگاران متوجه این واقعیت شده است که مطبوعات و رسانه‌ها بیشترین زمان پخش برنامه‌های رادیو تلویزیونی و فضای صفحات نشریات و سایت‌های خود را به شخصیت‌های معروف و قدرتمند اختصاص می‌دهند. گاهی این توجه بسیار بیشتر از لیاقت آنهاست. وقتی رئیس‌جمهور یا رهبر جناح مخالفی سخنی می‌گوید و یا هنرپیشه معروف یا ورزشکاری مطرح وارد شهر می‌شود، داستانش به طور حتم به صفحه اول روزنامه‌ها راه پیدا می‌کند. مردم عادی- اعم از معلم، کارگر، پرستار، و دانش‌آموز – وقتی نامشان در رسانه‌ها مطرح می‌شود که مرتکب جرم یا قربانی جنایتی شده باشند. ولی زندگی روزمره همین افراد، زندگی مردم عادی و خواننده‌ها و مخاطبان ما روزنامه نگاران هم هست. ما می‌توانیم با ورود به زندگی خوانندگانمان و گزارش آن در رسانه‌ها – چه روزنامه، چه رادیو، و چه وب‌سایت‌های خبری- جزئی از زندگی آنها باشیم. اگر به مشکلات مردم بیشتر توجه کنیم و آنها را بیشتر انعکاس دهیم، تأثیر مثبت‌تری بر

زندگی جوامع خود خواهیم داشت. این کاری است که معمولاً انجام ندادنش راحت‌تر از انجام دادنش است.

به این پرسش‌ها فکر کنید:

 • چرا فارغ التحصیلان مؤسسه‌های آموزشی ما آمادگی ورود به بازار کار را ندارند؟
 • مراکز پزشکی چگونه خود را با رشد فزاینده بیماران مبتلا به ایدز، مالاریا، و سرطان روبه‌رو می‌سازند؟
 • مهاجران غیرقانونی کجا زندگی می‌کنند، چه کارهایی انجام می‌دهند، و حضورشان چه تأثیری بر زندگی کسانی دارد که تمام عمر ساکن کشور میزبان بوده‌اند؟
 • اقلیت‌های دینی و نژادی چگونه با تبعیض دست و پنجه نرم کرده‌اند و چه کارهایی در دست است تا تنش موجود بین آنها و اکثریت جامعه به حداقل برسد؟

این کتابچه به نحوی طراحی شده که موضوع‌هایی این چنین را که با زندگی مردم عادی مرتبط است راحت‌تر پوشش دهد، به گونه‌ای که مسائل اجتماعی هم مانند گزارش‌های سیاسی، جنایی، و سرگرمی برای مخاطبان جذاب باشد. ما این مسائل را موضوع‌های اجتماعی نامیده‌ایم، چرا که با روابط متقابل افراد و جامعه سر و کار دارد. با این که بسیاری از رسانه‌های خبری از کنار این گزارش‌ها به راحتی می‌گذرند، گزارشگری اجتماعی سختی‌های خودش را دارد. بسیاری از این موضوع‌ها آن چنان جنجالی هستند که کسی اصلاً نمی‌خواهد

سراغشان برود. برای کار در زمینه این موضوع‌ها باید با کسانی گفت‌وگو کرد که بر خلاف هنرپیشه‌ها و سیاستمداران، مردمانی عادی هستند و عادت به مصاحبه و گفت‌وگو ندارند. بعضی از این افراد مانند قربانیان

قاچاق انسان، پناهندگان، و مبتلایان به ایدز، چندان رغبتی به عیان کردن زندگی خود برای رسانه‌ها ندارند. پوشش چنین داستان‌هایی بدون آگاهی از فوت و فن‌های خاص غیرممکن است، و البته داشتن اخلاق حرفه‌ای

و احساس مسئولیت از ملزومات گزارشگری و کار در زمینه موضوع‌های اجتماعی است.

این راهنمای آموزشی به تمامی روزنامه‌نگاران سخت کوش و الهام بخشی تقدیم می‌شود که تلاش کرده‌اند مخاطبانشان را با موضوع‌هایی مثل بهداشت، آموزش و پرورش، تنوع نژادی، و مبارزه با تبعیض آشنا کنند؛ کسانی که با نورافشانی روی موضوع‌های پنهان شده و نادیده، سعی می‌کنند جامعه را به جایی بهتر برای زندگی شهروندان تبدیل کنند.

چه باید کرد تا بانکداری مجازی موفق داشته باشیم

بانکداری سنتی چه می‌گوید؟ فرق بانکداری مجازی، الکترونیک و مدرن کجاست؟ و چرا بانکداری مجازی دردنیا شکست خورده است؟

این مطلب بخش کوتاهی از گزارشی است که دوستان عزیز من جعفر پشامی، حسین راهداری، حامد قنبری و سینا فرقان‌دوست آماده کرده بودند. این مطلب برای اولین بار در نشریه داخلی شرکت توسن منتشر شده بود. فایل pdf این مطلب را هم می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

مقدمه

در راستای اهداف نظام نوین پرداخت و تسهیل عملیات پولی و بانکی مردم، تا کنون پرداخت وجه به مشتریان بانک‌ها و یا انتقال وجه توسط ابزار پرداخت الکترونیک نیاز به جابه‌جایی وجه را کمتر نموده است و به عبارت دیگر گزینه‌های دیگری برای پرداخت وجه به مشتریان به جز شعب بانکی را در اختیار کاربران قرار داده است. اما برای دریافت وجه از مشتریان هیچ گزینه‌ای به جز مراجعه به شعب بانک وجود ندارد. این موضوع سبب افزایش تراکم فعالیت‌های شعب بانکی شده که نه تنها آنها را از اهداف عالی بانکداری دور کرده بلکه امکان دسترسی مشتریان را به خدمات بانکداری خرد[۱] کاهش داده است. با توجه به این موارد ضرورت دسترسی مناسب و توسعه قلمرو و پوشش جغرافیایی بانک، در کنار دیگر خدمات بانکی بایستی مورد توجه قرار گیرد.

بانکداری سنتی

بانک‌های تجاری[۲] که همان بانک‌های سنتی رایج در کشور ما هستند عبارتند از واسطه‌های مالی که با افتتاح حساب‌های پس‌انداز و جاری اقدام به دریافت سپرده از مشتریان نموده و در مقابل تسهیلات مالی به افراد ارائه می‌کنند. بانک‌های خرده فروش[۳] دسته‌ای دیگر از بانک‌ها هستند که با استفاده از شعبه‌های گسترده اقدام به ارائه خدمات مالی به افراد می­کنند. در بسیاری از موارد، بانک‌های تجاری با تأسیس شعبه‌های گسترده اقدام به ارائه خدمات مالی مورد نیاز افراد می‌کنند. بانک‌های عمده فروش[۴] در مقابل بانک‌های خرده فروش قرار دارند که هدف آنها ارائه خدمات مالی به بنگاه‌ها، کسب و کارهای بزرگ، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بانک‌هاست که در آن حجم مبادلات بسیار گسترده‌تر از معاملات خرد است. از طرف دیگر بانک‌های سرمایه‌گذاری[۵]، دسته‌ای دیگر از بانک‌ها هستند که فعالیت‌های آنها به بازارهای سرمایه محدود می‌شود.

بانک‌های فعال در صنعت بانکداری ایران اغلب هر سه دسته از فعالیت‌های بانکداری تجاری و بانکداری خرده‌فروشی و بانکداری عمده‌فروشی را ارائه می‌کنند. در عین حال برخی از آنها دارای زیرمجموعه‌هایی از نوع بانک‌های سرمایه‌گذاری هستند که فعالیت‌های مربوط به این حوزه را نیز انجام می دهند. اهم خدمات این بانک‌ها به قرار زیر است:

 • قبول سپرده به صورت انواع مختلف حساب‌ها از اشخاص حقیقی و حقوقی و تجهیز منابع پولی
 • ارائه تسهیلات بانکی و اعتباری به اشخاص حقیقی و حقوقی
 • نقل و انتقال پول در داخل و خارج از کشور
 • فراهم کردن روش های مختلف پرداخت و دریافت برای سپرده‌گذاران
 • صدور ضمانت‌نامه بانکی
 • تنزیل اوراق تجاری
 • انجام معاملات ارزی
 • گشایش اعتبارات اسنادی و انجام عملیات داد و ستد بین‌المللی
 • سرمایه‌گذاری در صنایع و کسب و کارها
 • اجاره صندوق امانات

کانال‌های ارائه خدمت توسط بانک‌های سنتی در ایران به قرار زیر است:

 • شعبه‌های فیزیکی با حضور کارشناسان بانک
 • شعبه‌های الکترونیکی
 • دستگاه‌های خودپرداز و پایانه‌های فروش
 • بانکداری آنلاین (اینترنتی)
 • بانکداری با تلفن
 • بانکداری با موبایل
 • بانکداری با SMS
 • کیوسک

بر این اساس و با توجه به خدمات ارائه شده توسط بانک‌ها و کانال‌های ارائه آن مکانیزم کسب درآمد بانک‌ها را می‌توان در دو دسته کلی به شرح زیر طبقه‌بندی نمود:

 • درآمدهای مشاع[۶]
 • درآمدهای غیرمشاع[۷]

درآمدهای مشاع بخشی از درآمد بانک است که به واسطه مشارکت با افراد به دست می‌آید. دریافت سپرده‌های مدت‌دار از مشتریان، سرمایه‌گذاری سپرده‌ها در کسب و کارهای مختلف و ارائه تسهیلات مدت‌دار به مشتریان سبب ایجاد درآمد برای بانک‌ها می‌شود. این درآمد ناشی از اختلاف نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات اعطایی و همچنین سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها است. درآمدهای غیرمشاع دسته‌ای دیگر از درآمدهای بانک است که به واسطه دریافت کارمزد خدمات ارائه شده و ارائه مشاوره‌های مالی و سرمایه‌گذاری حاصل می‌شود.

بانک‌های فعال در صنعت بانکداری در کشور ما از هر دو دسته درآمدهای مشاع و غیرمشاع کسب درآمد می‌کنند. اما درآمدهای غیرمشاع آنها بیشتر با تکیه بر دریافت کارمزد به واسطه ارائه خدمات مالی حاصل می‌شود.

بانکداری الکترونیکی

ساده‌ترین تعریف از بانکداری الکترونیکی، استفاده از کانال‌های تحویل الکترونیکی خدمات بانکداری است و در واقع زیر گروه تامین مالی الکترونیکی است. در یک تعریف دیگر بانکداری الکترونیکی به فراهم آوردن امکان دسترسی مشتریان به خدمات بانکی با استفاده از واسطه‌های ایمن و بدون حضور فیزیکی اطلاق می‌شود. بانکداری الکترونیکی یک مفهوم نیست که قابل تعریف دقیق باشد، بلکه یک روش است که باید با ویژگی­های آن، آن را شناخت. مهمترین این ویژگی­ها عبارت از ایجاد ابزارهای لازم برای افزایش نقاط ارتباط مشتری با بانک بدون نیاز به مراجعه به شعبه است. بنابراین یکی از راهکارهای توسعه بانکداری الکترونیک از طریق توسعه ابزارها و امکانات مورد نیاز برای افزایش نقاط ارتباط کاربران با بانک بدون مراجعه به شعبه است. باید توجه کرد که بانکداری مدرن در مقابل بانکداری سنتی قرار می­گیرد، که در ادامه اشاره‌ای مختصر به مفاهیم آن خواهیم نمود و نه بانکداری الکترونیکی. چرا که بانکداری الکترونیکی می‌تواند ابزارهای خود را در اختیار هر دو نوع نگرش قرار دهد، گرچه بانکداری سنتی قابلیت بسیار کمتری برای استفاده از این ابزارها دارد. خدمات بانکداری الکترونیکی به دو روش قابل ارائه است:

 • بانکداری دوگانه (Brick-and-Click) که ترکیبی از کانال‌های تحویل الکترونیکی و بانکداری سنتی (Brick-and-Mortar) است.
 • بانک‌های مجازی (Pure Play Internet Bank / Stand-alone Internet Bank) که صرفاً تولیدات و خدمات خود را از طریق کانال‌های توزیع الکترونیکی بدون وجود شعبه انجام می‌دهند. بانکداری اینترنتی زیر گروه بانکداری الکترونیکی است که به وسیله اینترنت صورت می‌پذیرد.

بانکداری اینترنتی صرف

بانکداری اینترنتی صٍرف در سال ۱۹۹۵ توسط Security First Network Bank پایه‌گذاری گردید و در سال ۱۹۹۶ توسط Net Bank توسعه یافت. این بانک‌ها کاملاً مستقل بودند و زیرمجموعه هیچ کدام از بانک‌های سنتی نبودند. پس از آن بسیاری از بانک‌ها اقدام به راه‌اندازی بانکداری اینترنتی صٍرف کردند. به مرور زمان اکثر بانک‌های مستقل یا فعالیتشان را متوقف کردند و یا توسط بانک‌های سنتی خریداری شدند به طوری‌که امروزه اندک بانک‌های اینترنتی صرف اغلب تحت مالکیت بانک‌های سنتی اداره می‌شوند. پیش­بینی‌های بیش از حد خوشبینانه این بانک‌ها در جذب مشتریان و سپرده در سال­های اولیه شکل‌گیری، به سقوط زود هنگام آنها به خصوص بانک‌هایی منجر شد که زیرمجموعه بانک‌های سنتی نبودند. به طور کلی عموم این بانک‌ها در دستیابی به تعداد مشتریان موردنظر ناکام بودند

با ارائه خدمات اینترنتی از طرف بانک‌های سنتی، مدتی پس از ظهور بانک‌های اینترنتی صرف، از سال ۱۹۹۷، رقابت در این حوزه شکل تازه‌ای به خود گرفت. با این شرایط بانکداری اینترنتی صرف بخشی از مزیت رقابتی خود را، که همان ارایه خدمات متنوع با امکان استفاده در ۲۴ ساعت شبانه روز بود، از دست داد.

مزیت دیگر این بانک‌ها پایین بودن هزینه‌های نیروی انسانی و عملیاتی آنها بود. این مزیت نیز نتوانست به عنوان عامل برتری در این بانک‌ها تلقی شود چراکه اگرچه این هزینه‌ها پایین بود اما بانک‌های اینترنتی صرف نتوانستند مشتریان و حجم سپرده قابل ملاحظه‌ای جذب کنند و در نتیجه، کمبود منابع و نقدینگی این بانک‌ها در مقایسه با بانک‌های سنتی موجود، آنها را با خطر ورشکستگی و عدم کارایی مواجه نمود.

یکی دیگر از مشکلات بانکداری اینترنتی صرف به نحوه پرداخت (برداشت) وجوه به (از) حساب اینترنتی مرتبط می شود. بانک‌های اینترنتی صرف به منظور دریافت پول از مشتریان روش‌های متفاوتی را به کار می‌گرفتند. از جمله این روش‌ها می توان به استفاده از دستگاه‌های ATM نصب شده توسط بانک و یا دستگاه‌های سایر بانک‌ها، پست، شعب بانک‌های طرف قرارداد، و انتقال از سایر حساب‌های اینترنتی اشاره کنیم. هر یک از روش‌های ذکر شده هزینه‌ها و مشکلات خاص خود را دارد. نصب دستگاه‌های خودپرداز هزینه‌های مالی سنگینی را تحمیل می‌کند و در عین حال حوزه جغرافیای محدودی را پوشش می‌دهد. استفاده از ATM های سایر بانک‌ها هزینه های جابجایی بین بانکی را در بر دارد، که البته نیازمند توافق بین بانک‌هاست. استفاده از پست در عین تحمیل هزینه‌های مالی، از امنیت کافی برخوردار نیست. از این رو به نظر می‌رسد که در ایران بهترین گزینه برای انتقال وجوه به حساب این بانک از خارج از بانک، استفاده از شعب بانک‌های تحت قرارداد باشد، که این امر نیازمند قرارداد همکاری متقابل بین بانک‌هاست. در عین حال استفاده از باجه های تعبیه شده در نقاط مختلف شهر می تواند به این مسأله کمک شایانی نماید.

مشکل دیگری که بانکداری اینترنتی صرف در ایران دارد این است که اگرچه بانک های اینترنتی اکثر محصولات و خدمات بانک های سنتی را پوشش می دهند اما این موضوع در ایران تاحدودی متفاوت است. چراکه اولاً برخی از سرویس های بانکداری در ایران قابل ارایه نمی باشد (مثلا امکان واریز وجه از طریق دستگاههای خود پرداز). ثانیاً بانک ها مجاز نمی باشند که در قبال برخی از سرویس های خود هزینه ای دریافت کنند (مثلا مسدود کردن چک) و یا حتی در مواقعی که بابت سرویس ها هزینه دریافت می شود (لازم به ذکر است که یکی از منابع درآمد بانکهای اینترنتی صرف همین هزینه ای است که بابت سرویس ها دریافت می کنند). و ثالثاً فرهنگ استفاده از اینترنت و خدمات اینترنتی در ایران بر فعالیت بانک های اینترنتی صرف تاثیرگذار است. بنابر عوامل فوق، بانکهای اینترنتی صرف در ایران قادر به ارائه کلیه خدمات بانکداری سنتی نمی باشند. در عین حال بخشی از درآمد آنها که ناشی از این خدمات است از بین می رود.

مجموعه خدماتی که بانکداری اینترنتی صرف می تواند ارائه دهد به قرار زیر است:

 • خدمات بانکداری
 • حسابهای سپرده (با نرخ سود بالاتر)
 • حسابهای جاری
 • پرداخت قبوض
 • انتقال وجه (بدون هزینه)
 • کارت Prepaid
 • خدمات سرمایه گذاری
 • اعطای تسهیلات
 • تسهیلات
 • کارت اعتباری
 • خدمات بیمه­ای
 • سایر خدمات
 • سرویس های شخصی (Personalized Services)
 • گزارش پرداختیهای مشتریان و نحوه مدیریت آن
 • ارسال ایمیل هشدار در هنگام پایین بودن موجودی
 • خرید اینترنتی
 • ارائه سرویس انواع خریدهای اینترنتی
 • امکان پرداخت به و برداشت از حسابهای بین المللی

بنابراین می توان گفت که درآمد بانک های الکترونیکی نیز همچون بانک های سنتی می تواند از طریق درآمدهای مشاع و درآمدهای غیرمشاع حاصل شود. اما از آنجا که بانک های اینترنتی صرف از توانایی کمتری در جذب سپرده های بانکی برخوردار هستند سهم درآمد مشاع آنها در درآمد کل بسیار پائین تر از بانک های سنتی است و همین موضوع سودآوری بانک های اینترنتی صرف را با چالش مواجه می کند.

پس از توضیح مختصری که در خصوص بانکداری سنتی و بانکداری الکترونیکی ارائه شد می توان نتیجه گرفت که امکان موفقیت بانکداری الکترونیکی در صورت همکاری با یک بانک سنتی افزایش می یابد. چراکه راه اندازی بانکداری الکترونیکی در کنار بانک سببِ:

 1. افزایش نقاط دسترسی به شبکه بانک و افزایش توان جذب منابع بانکی و در نتیجه افزایش درآمد های مشاع بانک می شود.
 2. افزایش نقاط ارائه به مشتریان و در نتیجه افزایش درآمدهای غیرمشاع بانک می شود.
 3. کاهش هزینه های بانکداری به خصوص هزینه های عملیاتی و پرسنلی می شود.
 4. افزایش جذب مشتریان با تمرکز و تأکید بر فرهنگ مشتری مداری می شود.
 5. مدیریت یکپارچه منابع مالی
 6. کاهش هزینه های عمومی در استفاده از خدمات بانکی و خرید خدمات یا کالا
 7. ایجاد امنیت عمومی در معاملات و پیش گیری از تخلفات مالی و پولی
 8. کاهش هزینه های عمومی در استفاده از خدمات بانکی و خرید خدمات یا کالا
 9. افزایش چابکی در ارائه خدمات و امکان ویژه سازی خدمات برای مشتری و بازاریابی مؤثر

جدول زیر مقایسه ای بین هزینه های بانک های داخلی کشور و دو بانک خارجی ارائه می دهد. همانطورکه در این جدول مشاهده می شود، بانک های مذکور به دلیل گسترش ارائه خدمات از طریق گسترش باجه های بانکی و نقاط فروش سرویس توانسته اند در عین افزایش درآمد، هزینه های پرسنلی خود را کاهش دهند.


[۱] Retail Banking

[۲] Commercial Banks

[۳] Retail Banks

[۴] Wholesale Banks

[۵] Investment Banks

[۶] Interest Income

[۷] Non-Interest Income

بانکداری اینترنتی در ایران

امروز آمار جالبی دیدم در مورد بانکداری آنلاین در دنیا. در کانادا از هر سه نفر کاربر بانکی دو نفر از خدمات بانکداری آنلاین استفاده می‌کند. خودتان نمودار را ببینید.

حالا فکر می‌کنید درصد استفاده از خدمات بانکداری آنلاین در ایران چقدر است؟ من فعلا آمار مستندی ندارم. اما مشتریان خدمات آنلاین بانک اقتصاد نوین که یکی از پیشروان بانکداری الکترونیک در ایران است مطابق این جدول است:

تاریخ تعداد کاربران اینترنت بانک اقتصاد نوین
فروردین ماه ۸۸ ۶۸۵۰۰
فروردین ماه ۸۹ ۳۴۶۱۷
آبان ماه ۸۹ ۸۸۹۳۱

اگر فرض کنیم تمامی ۲۵ موسسه پولی و بانکی ایران هر کدام ۱۰۰ هزار مشتری اینترنت بانک دارند این می‌شود ۲.۵ میلیون نفر که از خدمات بانکداری اینترنتی استفاده می‌کنند و اگر تمام ۷۰ میلیون ایرانی مشتری بانک باشند یعنی ۳.۵ درصد ایرانی‌ها از اینترنت بانک استفاده می‌کنند. شنیدم قرار است بانک مجازی در ایران راه بیفتد. با این حساب خیلی دوست دارم استدلال توجیه موفق بودن و موفق شدن بانکداری مجازی و اینترنتی در ایران را بدانم. به زودی مقاله مفصلی در مورد دلایل شکست بانکداری مجازی در ایران منتشر می‌کنم.

البته لازم است توضیح دهم که این عدد ۳.۵ درصد تخمینی است. من از یکی از دوستانم که در حوزه بانکداری اینترنتی فعال است پرسیدم آمار مربوط به ۲ ماه پیش را این طور گفت:

سامان حدود ۲۱۵ هزار مشتری اینترنت بانک دارد.

اقتصاد نوین حدود ۱۲۵ هزار مشتری اینترنت بانک دارد.

پارسیان حدود ۱۱۲ هزار مشتری اینترنت بانک دارد.

پاسارگاد حدود ۱۲۲ هزار مشتری اینترنت بانک دارد.

سینا حدود ۳۰ هزار مشتری اینترنت بانک دارد.

مهر حدود ۱۲ هزار مشتری اینترنت بانک دارد.

سرمایه حدود ۱۱ هزار مشتری اینترنت بانک دارد.

تا قبل از انتشار مقاله دلایل شکست بانکداری مجازی در ایران  لطفا بگوئیئد اصلا آیا بانکداری الکترونیک در ایران بین مشتریان جایگاهی دارد؟ مردم چقدر از ارزش بانکداری الکترونیک اطلاع دارند؟ امنیت در بانکداری الکترونیک ما چقدر وجود دارد و مردم چقدر به خدمات اینترنتی بانک‌ها اعتماد دارند؟ شما خودتان چطور؟

منابع:

در پایان آبان‌ماه امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تعداد کاربران چهار خدمت بانک اقتصادنوین بیش از ۴ برابر رشد کرد

تعداد کاربران پیام کوتاه بانکی بانک اقتصادنوین در فروردین ماه امسال ۸۵۹ درصد رشد کرد

Online banking @ wikipedia

سایت پن اولسون