یک لیوان پادکست عالی، لطفا!

قبل از این که این مطلب را بزنید بر بدن، با یک فشار کلیک این کتاب را دانلود کنید: پادکست و آینده رادیو.

واقعیت از این قرار است که من هر هفته در شرکت توسن به همراه خبرنامه‌ی ایمیلی که هر شنبه صبح منتشر می‌شود یک پادکست هم می‌فرستم. این یک جور لذت است برای من. تولید پادکست لذتی دارد که در هیچ چیز دیگری نیست: استفاده از انواع موسیقی‌هایی که مردم ساختند یا خودم ساختم؛ یا حتی افکت‌های صوتی که معمولا از این ور و آن ور دانلود می‌کنم.

در ایران رسانه‌های چندان جدی نیستند. کسی که بین ما غریبه نیست. همه خودی هستیم. رسانه‌های ما بیشتر یک مشت رسانه مجیزگو شده‌اند. رسانه‌هایی که از کارکردهای اطلاع‌رسانی، آموزش و همگرایی فاصله زیادی دارند. در هر حال هنر نیست فقط از تاریکی گفتن و به قولی گر تو بهتر می‌‌زنی، بستان و بزن! حالا محدودیت‌های متفاوت و شاخدار به جای خود. اما گمان می‌کنم بعضی وقت‌ها امکانات فوق‌العاده‌ای دور و بر ما هست که کمتر به آنها توجه می‌کنیم. مثلا همین پادکست. پادکست یک سری ویژگی‌های فنی دارد؛ عجالتا مبتنی بر RSS بودن پادکست. کسانی که این روزها در کار تولید پادکست هستند شاید خیلی آن را رعایت نکنند. کمتر کسی هم  پادکست‌ها از طریق RSS خوان دسترسی می‌یابد و خلایق ترجیح می‌دهند بروند خود سایت و فایل صوتی را دانلود کنند. این جوری یک مقداری از فوق‌العادگی و بکر بودن پادکست کم می‌شود. اما خیالی نیست. موضوع اینجاست: همین پادکست‌هایی هم که تولید می‌شوند تا حدودی از تیپ ایده‌آل یک پادکست جذاب دورند. شاید یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت پادکست‌ها در دنیا انتشار مرتب و منظم آنهاست. چیزی که در چند وبلاگ معدود ایرانی در بیشتر موارد اصلا وجود ندارد. انتشار الابختکی و گه‌گاهی پادکست که نمی‌شود پادکست! شاید یکی از دلایلی که شروع نکردم به طور جدی برای مدیر رسانه پادکست تولید کنم این ترس بوده که نتوانم این کار را مرتب  و منظم انجام دهم.

برگردیم به کتاب که امیدوارم با اینترنت هندلی تا الان دانلود شده باشد! کتابی که پیشنهاد کردم دانلود کنید چند سال پیش منتشر شده و چند مقاله در مورد پادکست دارد. کتاب خوبی است در این برهوت تولید علمی. اما شاید یک ایراد داشته باشد و آن هم ایرادی است که بر بیشتر کارهای علمی امروز ما وارد است: کتاب کاربردی نیست. ما امروز تشنه دستورالعمل هستیم. مانند کتاب‌های به زبان آدمیزاد به دنبال چیزهایی هستیم که به ما شیر فهم کنند که چگونه پادکست خوب تولید کنیم. این یک جور مهندسی می‌خواهد. این که یکی راه را برود و بعد اندازه بگیرد و آخر سر نتایج کار را در قالب یک کتاب راحت‌الحقوم بیان کند. کتابیکه پایش روی زمین باشد و نیم‌نگاهی به آسمان. الان بیشتر کتاب‌ها مانند آدم‌های پا به هوایی می‌مانند که از طرف سر روی زمین قرار گرفته‌اند. به هر حال جای خالی کتاب یا هر چیز دیگری که بگوید چگونه پادکست خوب تولید کنیم هنوز خالی است. خالی خالی!

یک لیوان پادکست عالی لطفا!

۶ دیدگاه برای یک لیوان پادکست عالی، لطفا!

 1. سلام.
  برای من که تا حالا چندان پیگیر این موضوع، یعنی پادکست نبوده ام، مطلب جذابی بود. اتفاقا موقع دانلود (که به دلیل استفاده از اینترنت پرسرعت خیلی هم طول نکشید!!) داشتم فکر می کردم که احتمالا این کتاب هم یک کتاب پادرهوا است که گویا حدسم درست است! به هر حال، بنده برای هر گونه همکاری مهندسانه و غیرمهندسانه برای تولید یک کتاب خوب در این زمینه اعلام آمادگی می کنم.
  راستی، چه جوری می توانم مشترک خبرنامه و پادکست توسن شما بشوم؟!

 2. درود
  سعید جان
  ممنون از لطف شما. حتما باید از همکاری دوستانی مانند شما بهره‌مند شوم.
  پادکست توسن هر هفته به ایمیل سازمانی پرسنل توسن فرستاده می‌شود.

 3. ITRadio گفت:

  سلام
  ممنون از این مقالات.
  من هم لینک یه کتاب رو می زارم بلکه به درد دوستان بخوره.

  http://goo.gl/3jBda

  Podcast Solutions
  The Complete Guide to Audio
  and Video Podcasting
  Second Edition

 4. @ITRadio
  درود
  ممنون از این کتاب عالی که معرفی کردی رفیق

 5. درود.
  عالی بود . مممنون

 6. دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *