کتاب نقش آفرینی رسانه‌ها در جامعه دانایی منتشر شد

نقش آفرینی رسانه‌ها در جامعه دانایی

نقش آفرینی رسانه‌ها در جامعه دانایی

دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها کتاب «نقش آفرینی رسانه‌ها در جامعه دانایی» را به نویسندگی دکتر حسین مستقیمی منتشر کرد.

نام کتاب: نقش آفرینی رسانه‌ها در جامعه دانایی/ نویسنده: حسین مستقیمی/ قطع: رقعی/ تعداد صفحات: ۲۱۶ / شمارگان: ۱۵۰۰ نسخه/ چاپ اول: ۱۳۹۰/ قیمت: ۴۰۰۰ تومان/ ناشر: دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها

به گزارش روابط عمومی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها، کتاب حاضر برگرفته از رساله دکترای نویسنده با عنوان «تبیین نقش و جایگاه رسانه‌ها در جامعه دانایی و ارائه رویکرد مدیریتی متناسب با آن» است که زمینه‌های دانش‌افزایی و رسیدن به معرفت هم در روش تحقیق و هم مباحث نظری، در آن مورد توجه قرار گرفته است.

نویسنده در بخش‌های هفت گانه کتاب می‌کوشد با اشراف بر عناصر فرهنگ و ارتباطات، ضمن تبیین نقش و جایگاه رسانه در جامعه دانایی محور، فاصله بین حقیقت رسانه‌ای تا رسانه ایده‌آل در جامعه آرمانی را ترسیم نماید.

وی با تأکید بر جامعه اطلاعاتی و اهمیت تولید دانش در جوامع امروزی، به تشریح ارزش و مختصات جامعه دانایی می‌پردازد و در این فراز، نتایج درخوری را به خواننده عرضه می‌‌کند.

نگارنده در این اثر بیان می‌کندکه جامعه دانایی یک آرمان گریز ناپذیر در مسیر توسعه و تعامل هر ملتی است که در آن گردش امور مبتنی بر دستاورد‌ها، اطلاعات و شاخص‌های علمی است و رسیدن به آن جز با بهره‌گیری از ابزار رسانه امکان‌پذیر نیست.

رسانه در این گذار به عنوان یکی از ابزار و وسایلی است که می‌تواند با نفوذ و کارکردهای متفاوت، جوامع را در دستیابی به اهداف خاص خود یاری دهد. در دنیای امروز با وجود امکانات نوین و گستردگی عرصه پژوهش این امکان در اختیار نظریه‌پردازان و پژوهشگران رسانه قرار داده شده است تا با به آزمون گذاشتن نتایج تحقیقات خود، کاربرد‌ها و کارکردهای نوینی را در زمینه تأثیر گذاری رسانه‌ها به دست آورند.

وی ضمن تاکید بر تدوین الگوهای هنجاری متناسب با عملکرد رسانه‌ها اذعان می‌دارد که رسانه‌ها در حال حاضر از الگویی تبعیت می‌کنند که فاقد راهبردهای جامع در خصوص نقش و جایگاه خود در یک جامعه آرمانی هستند. این وضعیت می‌تواند منجر به بحران رسانه‌ها و نابسامانی‌های رفتاری آن‌ها در حوزه ارتباطات اجتماعی ‌شود که برای نقش‌آفرینی مؤثر لازم است تا الگویی هنجاری برای مدیریت رسانه‌ها ترسیم شود و کارکردهای کلان فرهنگی و اجتماعی در آن مدنظر قرار گیرد. این تحقیق در صدد تبیین این چیدمان از رسانه‌ها در جامعه دانایی محور است.

فصول مختلف این کتاب عبارتند از:

– یادداشت ناشر

– پیشگفتار

– دیباچه

– مقدمه

۱. شناسنامه یک تحقیق نظری

۲. سازمان‌های رسانه‌ای میراث عقلانیت ارتباطی

۳. مختصات جامعه دانایی

۴. رسانه‌ها، راه طی شده

۵. راهبرد فرهنگ ارتباطات رسانه‌ای

۶. رسانه‌ ایده‌آل در جامعه آرمانی

۷. رسانه‌ها: راه پیش‌رو

– ضمیمه

– منابع

بدون دیدگاه برای کتاب نقش آفرینی رسانه‌ها در جامعه دانایی منتشر شد

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.