دسته‌ها
رسانه‌

بی‌سوادی تا کجا؟

شبکه ۶ تلویزیون ما برنامه‌ای دارد به نام دو نیم ساعت. این برنامه یکی از رسالت‌های خود را بررسی امنیت در فضای بانکداری و پرداخت الکترونیک و همین طور فناوری اطلاعات می‌داند. به نظر می‌رسد این برنامه را می‌توان به عنوان سند حماقت تلویزیون بر جریده عالم ثبت کرد. هکر کلاه سفید این برنامه هم که معلوم نیست از کدام شنبه بازاری پیدا شده هم سرجهازی این برنامه عجیب است. از همه عجیب‌تر مجری کم‌سواد این برنامه است که اصرار عجیبی به نمایش با سوادی دارد. به نظر من بی‌سوادی اصلا بد نیست. آدم‌ها از ازل که نمی‌دانند. می‌پرسند و جست و جو می‌کنند و بعد می‌دانند. اما وای به روزی که دوست عزیزی مانند این مجری محترم نداند که نداند.

امروز دوشنبه ۹ مرداد ماه برنامه گذاشته‌اند و زمین و زمان را به هم دوخته‌اند که ثابت کنند گوگل خائن است و از اطلاعات مردم استفاده می‌کنند. دوستانی هم که به برنامه آورده‌اند با گفتن یک سری جمله کاملا واضح تلاش دارند بگویند که گوگل چقدر موجود بدی است.

توضیح این که اصلا قصد دفاع از گوگل و عملکردش را ندارم. اما شدیدا معتقدم با بی‌سوادی و کم‌سوادی نمی‌توان به مبارزه رفت و پیروز هم برگشت. برای اطلاع دوستان مدل کسب و کار گوگل را در ادامه آورده‌ام که در زمانی دیگر شاید آن را بیشتر باز کردم.

از رضا قربانی

که یک روزنامه‌نگاری فناوری است. برای اطلاعات بیشتر صفحه درباره مدیر رسانه را ببینید.

۳ دیدگاه دربارهٔ «بی‌سوادی تا کجا؟»

یکی از برنامه‌های قبلی که در مورد شبکه اجتماعی بود را دیدم
و بنده هم واقعا متاسف‌م که در سازمانی‌ام که در برنامه‌های تخصصی‌اش این‌گونه بحث می‌شود

سلام
فکر کنم باید در چندین و چند برنامه از افراد با سوادتری استفاده کنند و تحقیقات بیشتری بر روی ادعا ها انجام گیرد ویا دست کم از چند نفر .
چند وقت پیش صحبت از مدل ایرانی نرم افزار ۳D-MAX بود! که دست بر قضا من خودم روی آن پروژه کار کرده بودم و تا آنجا که می دانم اصلا رسالت نرم افزار طراحی شده بالکل متفاوت بود ولی افسوس که به گونه ای دیگر بیان شد…

فکر نمیکنم این روزا کسی به دیدگاه های مرجع کم اهمیتی مثل صدا و سیما توجه کنه. و به شما و دیگر دوستان پیشنهاد میکنم که از این برنامه ها حرص نخورید. چون اصلا صدا و سیما مهم نیست و در حدی نیست که ارزش بحث و گفتگو رو داشته باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *