با تراکتور! بی‌ تراکتور! گاهی وقت‌ها به آسمان نگاه کن!

عباس: مو اصلا توقعی نداشتم … سر زمین بودُم با تراکتور…. جنگ هم که تموم شد، برگشتُم سر همو زمین، بی تراکتور!

مو حتی دفترچه بیمه هم نگرفتم.

حالا برا مو زوره که همچی تهمتی به مو بزنن …. خواهر با شمام، شما سهمتون رو دادین. سهمتون همین نیش‌هایی بود که زدین … دست شما درد نکنه ..!

آژانس شیشه ای – ابراهیم حاتمی‌کیا

همیشه می‌گویند زیر پاتو بپا رفیق! پاتو زمین بذار. همیشه منع‌مان کردند از این که پای‌مان را روی زمین نگذاریم. چون همیشه همه دوست دارند آدم‌ها را در چارچوب‌های منطقی و خودساخته خودشان ببینند. به همین دلیل است که مفهومی به نام دیوانه خلق شده است. دیوانه کسی است که در چارچوب منطقی اکثریت جا نمی‌گیرد. اما جالب همین جاست که دنیای ما را همین دیوانه‌ها تغییر دادند. کسانی که در چارچوب‌های خودساخته بشری جا نمی‌گیرند. کسانی که می‌توانند بیرون از جعبه فکر کنند. همه چیز را بسته‌بندی شده نمی‌خواهند. می‌توانند سره را از ناسره تشخیص دهند. کسانی که در مرداب هم گل نیلوفر می‌یابند. همین دور و بر خودمان را ببینید. چقدر مفاهیم خودساخته داریم که دست و پای ما را بسته است. مهم‌ترین کاربردشان هم کمک به ماست در امر مهم فکر نکردن. فکر کردن سخت‌ترین کار دنباست و خیلی از ما دوست دارند از این کار فرار کنند و به جای آن مصرف‌کننده آماده چیزهایی باشند که به آنها عرضه می‌شود. نمونه‌اش حضور و علاقه بی‌حد و حصر ما به خرید در فروشگاه‌هایی مثل هایپرمارکت.

ما متعلق به نسلی هستیم که مرغ را ار مرغ فروشی به بعد دیدیم. به همین خاطر در کت‌مان هم نمی‌رود که این مرغ روزی جان داشته و حرکت می‌کرده است. گمان می‌کنیم خدا مرغ را این طوری پرکنده و فریزری خلق کرده است. اما کسانی بودند که پیش از اختراع مرغ پرکنده و فریز شده در کنار مرغ‌دانی خانگی زندگی کردند. سربریدن مرغ را دیدند و یادشان هست که این مرغ زمانی جوجه بوده است.

ناراحت کننده‌تر این جاست که بعضی وقت‌ها ذهن ما هم می‌شود مثل آن مرغ پرکنده فریز شده. آماده مصرف.

شاید یکی از راه‌ها این باشد که گاهی وقت‌ها به آسمان نگاه کنیم. گاهی وقت‌ها آدم‌های دور و برمان را از اول ببینیم. برچسب‌ها را بکنیم و آدم‌ها را دوباره کشف کنیم. شاید نتوانیم مثل عباس آژانس شیشه‌ای باشیم و بتوانیم بی‌شیله پیله همه چیز و همه کس را نگاه کنیم. اما می‌توانیم عباس‌هایی دور و برمان بیابیم.

هنوز لذت کشف کردن را از ما نگرفتند.

نویسنده: رضا قربانی

که یک روزنامه‌نگاری فناوری است. برای اطلاعات بیشتر صفحه درباره مدیر رسانه را ببینید.

یک دیدگاه برای “با تراکتور! بی‌ تراکتور! گاهی وقت‌ها به آسمان نگاه کن!”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *