چرا باید درس خواند؟

متاسفانه بسیاری از کسانی که یا نتوانسته‌اند درس بخوانند یا تنبلی مانع آنها شده در رسانه‌ها دور برداشته‌اند که درس بخوانیم که چه بشود؟ درس بخوانیم که علم و دانش‌مان زیاد شود؟ خب حالا درس نخوانیم و شیفته دانش نباشیم مگر چی می‌شود؟ یا این که شما که فلان درس را خواندی و داری فلان کار را می‌کنی چه می‌گویی؟ آدم درس می‌خواند که کار کند، با این حساب همان لیسانس هم کفایت می‌کند!
متاسفانه روزنامه‌نگارهای ما درس‌خوانده روزنامه‌نگاری نیستند و روزنامه‌نگار خوانده‌های ما هم مرد روزنامه‌نگاری نیستند. پیش از این یک پرونده مفصل در مدیریت ارتباطات کار کردیم و از فاصله علم و عمل روزنامه‌نگاری گفتیم. به نظرم هر روز این فاصله بیشتر و بیشتر می‌‌شود. می‌گویند حدود ۹۵ درصد روزنامه‌نگاران ما کسانی هستند که در رشته‌ای غیر از روزنامه‌نگاری درس خوانده‌اند. این یعنی از همه روزنامه‌نگاران کشور ما فقط ۵ درصد آنها مدرک روزنامه‌نگاری دارند. بنابراین طبیعی است که ۹۵ درصد کسانی که در این کشور می‌نویسند به عارضه گروه‌اندیشی دچار شوند.
عارضه گروه‌اندیشی چیست؟ این عارضه در گروه‌های نسبتا یک‌دست رخ می‌دهد. بر اثر این عارضه افرادی که در یک گروه هستند و با یکدیگر اشتراکات بالایی دارند به مرور به درجه‌ای از تشابه فکری می‌رسند که دیگر کسی از گروه جرئت فکر کردن به گونه‌ای متفاوت از کل گروه را نخواهد داشت. همه اعضای گروه به چنان اعتمادی از گروه می‌رسند که هرگز به گروه شک نمی‌کنند. به مرور که همه مثل هم می‌شوند، کسی جرئت متفاوت فکر کردن را هم نخواهد داشت. به آرامی افکاری در گروه جا می‌افتد که کسی نمی‌تواند خلاف آنها فکر کند. یکی‌اش همین فکر درس بخوانیم که چه بشود در میان روزنامه‌نگار جماعت. بله! ۹۵ درصد روزنامه‌نگارهای ما یا مهندسی خوانده‌اند یا پزشکی یا رشته‌های دیگر. بنابراین طبیعی است که با خودشان بگویند ما این همه درس خواندیم، چه شد که حالا بخواهیم فوق لیسانس و دکتری هم بخوانیم. نکته همین جاست. معضل فاصله علم و عمل در روزنامه‌نگاران ما، بیشتر از بسیاری از مشاغل دیگر است. مطمئنا کسانی که کار مهندسی می‌کنند یا پزشکی، حتما مدرک تحصیلی این کار را دارند. شما هرگز نمی‌توانید پزشکی پیدا کنید که پزشکی نخوانده باشد. بنابراین برای پزشک‌ها بسیار طبیعی است که مدارک دانشگاهی را یکی پس از دیگری بگیرند. چون تاثیر آن را بلافاصله در کار خودشان می‌بینند. یا مهندسان. اما ۹۵ درصد روزنامه‌نگاران ما از آن چیزی که در دانشگاه آموختند کمترین استفاده را می‌کنند. بنابراین یک تحلیل هزینه فایده ساده آنها را به این نتیجه می‌رساند که درس خواندن فایده‌ای ندارد. این تصمیم شاید در مورد خودشان درست باشد اما زمانی که بی‌توجه به محیط‌شان به اظهارنظر می‌پردازند و سعی می‌کنند این مدل ذهنی را جا بیندازند که حالا شما هم درس نخواندید اشکالی ندارد دچار خطای وحشتناکی می‌شوند.
حالا چرا دچار این خطا می‌شوند؟ چون درس این کار را نخوانده‌اند. اگر درس روزنامه‌نگاری خوانده بودند می‌دانستند که روزنامه‌نگاری بازی با کلمات نیست. شما در روزنامه‌نگاری به کمک رسانه قرار است پیامی را منتقل کنید که باید درباره اعتماد و اعتبار آن مطمئن شده باشید.
متاسفانه روزنامه‌نگاری ما هر روز تنک‌تر می‌شود.

پ.ن. در این نوشته تازه در مورد رشته‌هایی مانند مدیریت اجرایی، mba  و مدیریت رسانه که فقط کارشناسی ارشد و دکتری دارند هم صحبت نکردیم.


Posted

in

by

Comments

15 پاسخ به “چرا باید درس خواند؟”

 1. کوروش نیم‌رخ
  کوروش

  سلام رضا جان خوبی؟
  با تشکر ازمطالب خوبتون.
  کلا تو این اوضاع هیچ کس نباید درس بخونه. مدرک گرفته هاش بیکارند.

  1. سهیل نیم‌رخ
   سهیل

   مونده مرکت چی باشه؟ مدریت کتابداری ^^^^^یا پزشکی داروسازی برق؟؟؟

   1. بهناز نیم‌رخ
    بهناز

    بابا درس خوندنه هر کس باید هدف داشته باسه یه نفر دوس داره شغل خوب داشته باشه درس میخونه دیگری بخاطر چشم همچشمی و یکی بخطر علاقش ویکی هم ب اجبار و…

    من ک درس خوندن رو دوس ندارم و هر موقع به کتاب نگاه میکنم سرم درد میگیره چون چشام ضعیفه و به دلیل اینکه از عینک بدم میاد نمیزنم به خودم سختی نمیدم.
    اما بعضیا برعکس من فکر میکنن و عاشق درس خوندن هسن و خواستن توانستن است…

    امید وارم تویی ک اینو میخونی از تصمیمی ک گرفتی مطمئن باشی و همیشه موفق. 😛🙋

    1. زیبا ساشا نیم‌رخ
     زیبا ساشا

     👍👍👍👍

  2. عابدین نیم‌رخ
   عابدین

   دکترا نمیخوانم: ساعت رولکس برای شکم گرسنه
   فروردین. ۰۷ پرسشهای خوانندگان ۵۹۱ دیدگاه
   از سال ۸۰ که مدرک لیسانسم را با معدلی بالا، از دانشگاه صنعتی شریف گرفتم تا سال ۱۳۸۴ باید دائماً جواب دوستانم را میدادم که چرا فوق لیسانس نمیگیری. دو باری هم کنکور شرکت کردم و با رتبه خوب در دانشگاه خودم قبول شدم اما نرفتم. سال ۸۶ که کارشناسی ارشد مدیریت را از دانشگاه شریف گرفتم (با رتبه و معدل بالا) باز تا امروز، دوستان زیادی می پرسند که چرا ادامه تحصیل نمیدهی و دکترا نمیگیری…

   ادامه تحصیل در مقطع دکترا

   پراکنده در جاهای مختلف جواب داده ام. اما گفتم یک پاسخ تفصیلی اینجا بنویسم…

   مقدمه اول:

   یک واقعیت وجود دارد. نباید نظام آموزشی، به مسیر رشد و پرورش ما جهت بدهد، این ما هستیم که مسیر رشد خود را انتخاب و ترسیم میکنیم.

   شاید سالها بعد، علاوه بر دکترا و پست دکترا، پست پست دکترا، پست پست پست دکترا و … هم در دانشگاه ها شکل گرفت. یعنی ما دیگر باید زندگی خود را تعطیل کنیم و تا دم مرگ به در دانشگاهها دخیل ببندیم؟

   هر درجه تحصیلی معنا و مفهوم و کارکردی دارد.

   اجازه بدهید که اول در مورد کارشناسی بگوییم.

   خود کارشناسی یکی از ترجمه های غلط و طنز آمیز است. کارشناس کسی است که سالها تخصص و تجربه دارد. ما هر کسی که چهار سال در دانشگاه میچرخد و غذای ارزان میخورد و روی صندلی های سفت دانشگاه، مینشیند و اس ام اس بازی میکند و با تقلب در پایان ترم نمره ای می آورد، کارشناس مینامیم!

   لیسانس واژه متفاوتی است. لیسانس یعنی مجوز. چیزی مثل جواز کسب!

   من وقتی لیسانس مهندسی مکانیک گرفتم، یعنی میتوانم و مجازم با این دانش، امرار معاش کرده و حق دارم در مورد آن حوزه، تا حد دانشم اظهار نظر کنم.

   من باید چند سال در آن حوزه کار کنم تا به یک «کارشناس» به معنای واقعی کلمه تبدیل شوم.

   به همین دلیل، در عمده کشورهای دنیا، مردم رشته لیسانس خود را با نگرشی به بازار کار و نیازهای روز جامعه، انتخاب می کنند.

   فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد، برای کسانی است که میخواهند در یک حوزه خاص عمیقتر شوند. عموماً وقتی معنی پیدا میکند که کسی لیسانس خوانده و مدتی در آن حوزه کار کرده و سپس تصمیم میگیرد به دانش خودش در آن حوزه عمق دهد.

   مثلاً من مکانیک خوانده ام، سالها در صنعت کار میکنم، میبینم حوزه کنترل و اتوماسیون حوزه جذابی است که دانش من در آن محدود است. به دانشگاه برمیگردم تا دانش خودم را در آن حوزه خاص ارتقاء دهم. طبیعی است کسی میتواند این مقطع را به پایان ببرد که معلومات خود را در حوزه ای با رعایت روش شناسی علمی، به نتایجی کاربردی تبدیل کرده و گزارشی از این فعالیت (تحت عنوان تز یا مقاله) ارائه نماید

   دکترا برای کسانی است که رسالت خود را تولید علم و پیشبرد مرز دانش جهان در یک حوزه تخصصی می دانند.

   ——————————————————————————————————

   مقدمه دوم:

   اما در ایران تعریف متفاوتی در ذهن مردم است. همه فکر میکنند تا جایی که وقت و استعداد دارند باید این مقاطع را درست یکی پس از دیگری ادامه دهند!

   کارکرد اصلی هم، نه دغدغه توسعه دانش و مهارت فردی است و نه پیشرفت علم. عمدتاً یک عنوان است.

   این را از اینجا میفهمم که میبینم برخی دوستانم در دوره دکترا، درد دل میکنند که باید هر هفته یک مقاله بخوانند! این خود نشان میدهد که مقاله خواندن، یک «درد» است نه «غذایی برای یک روح گرسنه علم».

   ——————————————————————————————————-

   اما حالا دلایل من:

   – ما در شرایط امروز کشور، در عمده رشته ها – نمیگویم همه. میگویم عمده – مصرف کننده دانش تولیدی جهان هستیم یا اگر هم نیستیم بی دلیل دست به تولید دانش زده ایم (فقط برای حفظ پرستیژ کشور و رتبه های علمی). ما هنوز یک مصرف کننده صحیح هم نیستیم. به همین دلیل مدرک کارشناسی هم، زیادتر از نیازمان است.

   شاید به همین دلیل مسئولان امر، ده ها واحد درس عمومی را به مجموعه دروس دانشگاهی افزوده اند تا این چهار سال به هر حال به شکلی پر شود!

   من کارخانه های بنز و بی ام و و برخی از برترین صنایع دنیا را از نزدیک میشناسم و بارها بازدید کرده ام. مرکز طراحی آنها پر از کسانی است که لیسانس (یا به قول آنها دیپلم مهندسی) دارند و یکی دو نفر دکتر هم برای پرستیژ به مدیریت برخی واحدها منصوب شده اند. من نمیفهمم اگر تولید بنز با لیسانس ممکن است چرا داشتن انبوهی فوق لیسانس و دکترا، به مونتاژ پژو منجر شده است!

   – در بسیاری از حوزه ها ما هنوز Generalist هم نداریم پس چرا باید به دنبال Specialist برویم.

   در رشته خودم عرض میکنم. وقتی هنوز در بسیاری از رشته های دانشگاهی ما، هنوز «ارتباطات و مذاکره» را به عنوان یک درس ارائه میدهند و این دو حوزه کاملاً تخصصی از هم تفکیک نشده اند، بیشتر شبیه شوخی خواهد بود که من بروم دکترا بگیرم و مثلاً به طور خاص در خصوص

   «تفاوتهای الگوهای مذاکره درونسازمانی بین زنان و مردان با سن ۳۰ تا ۴۰ سال در مشاغل خصوصی و بنگاه های کوچک و متوسط در کلانشهر های ایران»

   تز بنویسم!!!!

   شاید بعد از نوشتن این تز، به من به جای «مهندس شعبانعلی» بگویند «دکتر شعبانعلی». اما من هر بار که دکتر صدایم کنند فکر میکنم دارند مسخره ام میکنند! شاید آنها نفهمند چه میگویند اما من که میدانم معنی دکتر چیست…

   – شاید یکی از کارکردهای مدرک دکترا، تدریس در دانشگاه ها باشد. اما واقعیت این است که هدف من بزرگتر از تدریس دانشگاهی است. من در حال آموزش به مدیران اقتصادی کشور هستم و فکر میکنم آموزش امروز آنان، فوریت بیشتری دارد تا آموزش جوانان فردا. اگر فردا اقتصاد کشورم، مثل امروز باشد، جوانان کشور شغلی نخواهند داشت تا بتوانند از آموخته های دانشگاهی خود استفاده کنند…

   – تجربه امروز ایران و جهان نشان داده که بزرگترین تغییرات اقتصادی و مدیریتی و صنعتی جهان را نه دانشگاهیان نظریه پرداز، بلکه صنعتگران عملگرا ایجاد کرده اند. انتخاب با ماست که در زمره کدام گروه باشیم اما من گروه دوم را ترجیح میدهم.

   – مبحث هزینه فرصت نیز بحث مهمی است که همیشه به آن اشاره کرده ام. وقتی من میتوانم به جای ۵۰۰۰ ساعت وقت گذاشتن و اخذ مدرک دکترا (با هدف اینکه عنوانی به القابم اضافه شود) ۲ یا ۳ کتاب ارزشمند تألیف کنم که برای ده ها هزار نفر از هم وطنانم مفید فایده واقع شود، خیانت به جامعه است که عنوان و لقب خودم را به نیاز مردم جامعه ام ترجیح دهم.

   خلاصه اینکه به نظر من، نیاز امروز جامعه من مدرک نیست. بلکه ما نیازمند دانشمندانی عملگرا و مطالعه محور هستیم که علم روز دنیا را بیاموزند و آن را همچون لباسی بر قامت فرهنگ و جامعه ما بدوزند و ما را از این عریانی که گرفتار آنیم نجات دهند. ادامه تحصیل در دانشگاه، یکی از روشهای علم آموزی و دانش اندوزی است که ۱۵ سال فعالیت دانشگاهی و صنعتی در ایران و جهان، به من به تجربه ثابت کرده که برای ایران امروز، اگر هم یکی از روشهاست قطعاً بهترین روش نیست.

   من ضمن احترام به همه دوستان عزیزم که در دانشگاهها در خدمتشان هستم، احساس میکنم کار کردن با مدرک دکترا در بسیاری از رشته ها در شرکتهای ایرانی مانند به دست داشتن ساعت رولکس برای کسی است که در پرداخت هزینه تخم مرغ شام خود هم دچار بحران است…

   یا شبیه پرتاب کردن ماهواره به سمت آسمان، در شرایطی که هواپیماها به سمت زمین سقوط میکنند.

   یا شبیه مطالعه بر روی فن آوری نانو، در کشوری که خط کش ها در ابعاد سانتی متر هم درست اندازه نمیگیرند.

   یا شبیه…

 2. زهرا نیم‌رخ
  زهرا

  سلام متاسفانه اصلا خوب نتونستید باز کنید که درس خوانده چه سودی داره و برای منی که دنبال دلیلی برای پاسخ به چنین افرادی هستم که درس نخواندن را رواج می دهند اصلا سودمند نبود

 3. mmn 8 نیم‌رخ
  mmn 8

  سلام.
  اقا عذرمیخوام شما گفتی کسانی که نتونستن از مدرکشون استفاده کنن میگن که اصلا چرا باید درس خوند اما نه اینطور نیست چون من یه پسر ۱۶ ساله ام ,شاگرد اولم هستم اما نمیدونم چرا بایددرس+
  بخونم موفق

 4. حمید رضا نیم‌رخ

  سلام.من دانشجوی سال دوم دکترای حرفه ای دامپزشکی هستم و به شدت عاشق رشتم هستم.شما در رشته ای که تدریس می کنید,درس ها و مطالبی را می اموزید که در اینده تک تک این درس ها به درد شما می خورد.من همیشه این مثال را می زنم که یاد گرفتن یک حرفه مثل ساختن یک ساختمان می ماند,مطالب پایه و تئوری در سال های اولیه به عنوان پی این ساختمان می باشد,شما اگر پی را نکنید و یا نصفه کاره بکنید چطور می توانید یک ساختمان یا یک برج روی ان بسازید؟
  رشته هایی مثل دامپزشکی و پزشکی که هفت سال می باشد,و تمام کار و حرفه ی ما مرتبط به همین مسائل درسی می باشد,اگر درس نخوانیم نمی توانیم کار حرفه ای و خدمتی درست برای جامعه انجام دهیم.از نظر بنده درس خوندن خوبه و عالیه.من خودم با درس خوندن تونستم موقعیت شغلی خوب,مانند کار در بیمارستان دامپزشکی در بخش نسخه پیچی داروخانه و یا داروخانه ی انسانی مشغول شوم.
  هرکسی که میگه درس نخونید یا حسوده و یا از روی نا اگاهی داره این حرف رو میزنه.
  تشکر.

  1. مریم نیم‌رخ
   مریم

   سلام دوست عزیز .با دکترای دامپزشکی نسخه پیچ شدی …….
   همسر بنده با مهندسی برق الان یه کارخانه طراحی و تولید لوازم صنعتی در سن 34 سالی با دست خالی راه اندازی کرده .
   بنده فوق لیسانس هستم و الان به این نتیجه رسیدم که ادما بیشتر نیازمند مهارت اندوزی عملی هستن تا گرفتن مدارک پشت سر هم .کسی که هنوز نتونه به صورت عملی از لیسانسش استفاده کنه چه نیازی داره که ارشد بگیره .مگر در مورد رشته هایی مثل ریاضی که اخرش تدریس توی دانشگاست

  2. رائیکا میرعظیمی نیم‌رخ
   رائیکا میرعظیمی

   سلام،
   من 17 سال دارم و از همان ابتدایی شروع به درس خواندن به شکل بکوب کردم، شاگرد اول بودم، میشد روز هایی که 20 ساعت درس می‌خواندم و 4 ساعت می خوابیدم، از زیبایی های بهار، برف بازی در زمستان و هیچ یک لذت نبردم و فقط درس درس درس اما اکنون دچار فرسودگی تحصیلی شدم دیگر نه انگیزه ی درس خواندن دارم نه حوصله…. هرچه خود را مجبور میکنم هرچه برنامه ریزی میکنم دیگر نمی توانم…. وقتی میبینم افرادی با تقلب نمره می‌گیرند و من باید درس بخوانم وشبکیه چشمم تحلیل برود و ساعت ها پشت صندلی بنشینم درحالی که الآن به علت عدم تحرک و نشستن زیاد پشت صندلی در این سن کم زخم معده گرفته ام و دود چراغ خوردم وشب ها به جای خواب درس خواندم….. حال در جامعه ی ما افرادی با پول و پارتی رفتند سر کار و مدرک خریده اند در حالی که میشناسم با فوق لیسانس حقوق رانندگی تاکسی می‌کند و فردی حقوق نجومی میکیرد در حالی که اصلا سواد ندارد برای چه درس بخوانم؟؟؟ من نوازندگی میکردم و خیلی هم خوب بود اما الآن حوصله ی آن هم ندارم حتی دیگر کلاس زبان هم نمیروم شما بگویید من چه کنم؟ شما که در دامپزشکی موفق شده اید و با مسیر موفقیت آشنایید، خوب است روی بازیگری سرمایه گذاری کنم چون خیلی ذوقش را دارم؟

 5. سلنا نیم‌رخ
  سلنا

  سلام…
  نظر شخصی من اینه که درس خوندن فایده نداره…
  بچسبید به چیزی که براتون فایده داشته باشه.
  مثلا طرف داره یک رشته ای رو میخونه که نه بازار کار داره نه در زندگی شخصیش به کار میاد خب این یعنی درس بی فایده است…
  سعی کنین درسی بخونین که توی محیطتتون وجود داشته باشه…
  یکی از فامیلام باغ و زمین کشاورزی داره به دخترش میگه کاش مهندسی کشاورزی قبول میشدی میومدی تو زمین من ….

  الان خودم لیسانس یک رشته ای رو دارم که نه در زندگیم به دردم خورد و نه شغل پیدا کردم
  به جای آن اگر گریم میخواندم یا خیاطی یا….موفق تر بودم…
  به نظر من در انتخاب رشته و شغل و درس ابتدا باید محیط زندگی رو بررسی کرد و بعد توانایی و استعداد…

 6. م ه ح نیم‌رخ
  م ه ح

  درس خوندن وقتی خوبه برا الانت فایده داشته باشه تو ایران میخونن میخونن تا35 سالگی یه لیوانآبم با بی حوصلگی میخورن باز کلشونو بکنن تو کتاب بعد وقتی به خودشون میان میبینن توی فرصتی که داشتن نتونستن کاری بکنن بعدشم که اگه خدا بخواد یه شغل درست حسابی پیدا کنن اونم اگه…. باز کله تو کارو فلان اصلا حالم بد میشه ولش کنید بقیشو

 7. شاکی و دنبال تایید یا انتقاد از این متن 👇👇 نیم‌رخ
  شاکی و دنبال تایید یا انتقاد از این متن 👇👇

  سلام خواستم بدونم آیا انیشتین یا توماس ادیسون و خیلی های دیگه با اینکه حتی دبیرستان یا راهنمایی شون رو تموم نکردن ، چطوری الآن زندگی و علوم دنیا داره رو کشفیات اونا میچرخه؟ مدرک به چه دردشان خورد؟من نمیگم علم بده اصلا و ابدا . ولی چرا به جای اینکه همه ی مباحث رو تو مغز آدم کنن ، از همون اول نمیبینن که اون فرد به چه علمی علاقه داره و در همان زمینه استعدادش رو پرورش بدن ؟ هر فرد استعداد خاصی داره و باید اون رو شکوفا کنه . نه اینکه ۱۲ سالش رو هدر بدن
  هر چند کسی به این حرف ها گوش نمیکنه. خیلی جالبه که این سیستم داره برای ما مشکل درست میکنه و داره از همین بدبختی و مشکلات پول به جیب میزنه . گاج و خیلی سبز که میلیاردی در میارن بی شرفا ی از خدا بی خبر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *