چرا حالا از شمقدری دفاع می‌کنم؟

این روزها در رسانه‌ها خبرهای جالبی درباره اسکار منتشر می‌شود. از گفت و گوی اصغر فرهادی گرفته تا حرف‌های شمقدری و برنامه‌های جورواجور درباره علت اسکار بردن آرگو. در یکی از رسانه‌ها آمده بود:

در واکنش به انتقادها به ادعای لابی‌گری در اسکار عنوان شد، شمقدری: رسانه‌ها متوجه نیستند دست به تمسخر می‌زنند.

رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد درباره اظهاراتش راجع به لابی‌گری جوایز سال گذشته اسکار گفت: بخشی از اصحاب رسانه و سینما متوجه شرایط جدید دنیا نیستند و وقتی با واقعیتی روبرو می‌شوند که نمی‌توانند آن را هضم و فهم کنند، دست به انکار و تمسخر می‌زنند.

واقعیت هم همین است. متاسفانه بت‌واره‌سازی به روند مقبول رسانه‌های امروز ما تبدیل شده است. رسانه‌های ما از آدم‌ها و چیزها و حرف‌ها بت‌واره می‌سازند و دیگر کاری به هیچ چیز ندارند. کاری به مقصر ندارم و این که چه شد که این طور شد. اما متاسفانه بازی با کلمات و لفاظی روند مطلوب این روزهای رسانه‌های ما شده است. من هر بار که به برنامه‌های بی‌بی‌سی فارسی یا سایت‌شان نگاه می‌کنم یک بارک‌الله می‌گویم که این سیستم چقدر خوب تکلیف‌اش را با خودش مشخص کرده. اگر در ایران مرزهای فضا هم شکافته شود این جایی در بی‌بی‌سی فارسی ندارد اما اگر دو تا شتر بخورند به هم باید منتظر انعکاس این رویداد در این رسانه بود. این رسانه به خوبی می‌داند که چه چیزهایی را به عنوان خبر منتشر کند و چگونه از خبرهایی مهم‌تر گذر کند. چند سالی است روند رو به رشد رسانه‌ها ما را دچار مشکل کرده است. ما با محدودیت‌های فراوانی مواجه هستیم و هر روز هم این محدودیت‌ها بیشتر می‌شود. رسانه‌هایی که ریشه در ایران ندارند از یک موهبت خوبی هم برخوردارند و آن این که می‌توانند به راحتی دست روی چالش‌ها بگذارند و چالش‌ها هم همیشه برای مخاطبان جذاب است. اما ما نمی‌خواهیم مثل آنها همین طور بی‌رویه از چالش‌ها بگوییم. به همین دلیل دچار مشکل می‌شویم و از دو طرف می‌افتیم. یا از خوبی‌ها به طور اغراق‌ شده‌ای می‌گوییم یا ما هم به تقلید از آنها شروع می‌کنیم از چالش‌های بی‌اهمیت صحبت کردم. متاسفانه انقدر هم وقت داریم که بتوانیم وقت همه را هم با این حرف‌ها تلف کنیم. حالا یک کسی یک چیزی گفته. درست یا غلط.

اصغر فرهادی در مصاحبه آخرش در مورد حرف‌های شمقدری گفته بود من خیلی سریع شروع می‌کنم فیلم بعدی‌ام را می‌سازم و وقتی برای حاشیه‌ها ندارم. کاش روزنامه‌نگار‌های ما هم شروع کنند به کارهای بعدی برسند  و وقت حاشیه‌پردازی نداشته باشند. شاید دیگر حاشیه‌ها بس است.

توسط رضا قربانی

که یک روزنامه‌نگاری فناوری است. برای اطلاعات بیشتر صفحه درباره مدیر رسانه را ببینید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *