دسته‌ها
یادداشت‌

پیش‌نیازهای فرهنگ سازمانی برای اثربخشی رسانه‌های اجتماعی

این روزها که بیش‌تر از هر زمان دیگری محتاج دعا هستم، چند ساعتی در همایش روز رسانه‌های اجتماعی بودم. جواد افتاده عزیز یک تنه بار این همایش را به دوش می‌کشد و دوستانی مانند من، خیلی مدیون او هستیم. جواد لطف داشت و فرصتی برای سخنرانی به من داد که بنده هم ۲۰ دقیقه درباره پیش‌نیازهای فرهنگ سازمانی برای اثربخشی صحبت کردم. (اینجا می‌توانید فایل‌های ارائه‌ها را ببینید)

این همایش‌ برآمده از دل رسانه‌های اجتماعی و از جنس این رسانه‌هاست. هر روز که می‌گذرد به جوان‌ها امیدوارتر می‌شوم.

از رضا قربانی

که یک روزنامه‌نگاری فناوری است. برای اطلاعات بیشتر صفحه درباره مدیر رسانه را ببینید.

۱ دیدگاه دربارهٔ «پیش‌نیازهای فرهنگ سازمانی برای اثربخشی رسانه‌های اجتماعی»

سلام – ممنون میشم اگر پخش کنید!

ربط ما چیست؟ ۱. ۵# پهلوی: مکانیزم عقب ماندگی اکثریت و بهره برداری گروهی کوچک
در نگاهی سطحی به عکسهای با حال و “ناستالجیک” که از شادیها و آزادیهای دوران پهلوی برامون باقی مونده، بسیاری (بعد از تاسف) ممکن است تعجب کنیم که چرا با همۀ ابرازهای هنری، آزادیهای آموزشی، اجتماعی و غیر-سیاسی، با وجود قوانینی مثل حمایت خانواده، تساویِ حقوق زنان، آزادی ادیان، آزادی کسب و کار و تجارت، با وجود روابط خوب (حتی در ظاهر افتخارآمیز) بین المللی و با همۀ بدست آورده های صنعتی و اقتصادی، چرا مردم ما در آخر دهۀ ۱۳۵۰ تصمیم گرفتند که بجز عوض کردن رژیم راه دیگری برای نجات خود ندارند؟ این سوال مهمتر میشود وقتیکه خودمان را با دیگرانی (مثل کرۀ جنوبی) مقایسه میکنیم که همزمان با ما (در دهه های ۱۳۳۰ و ۱۳۴۰) شروع به صنعتی و مدرنیزه شدن کردند، ولی، همانطور که میبینید، نتایجی بسیار متفاوت بدست دادند.
در دهۀ ۱۳۵۰، بعد از اینکه مردم ما از هیجان و شور اوایل دوران آزادی اقتصادی و مدرنیزه شدن و داشتن ماشین و برق و سینما و جاده های آسفالت و غیره بدر آمدند، توانستند با دیدی بالغ به نتیجه و کارنامۀ واقعیِ مدیریت منابع و رهبری کشور (و نه فقط چیزهائیکه در رسانه های عمومی تبلیغ میشد) نگاهی دوباره بکنند… و متوجه شدند که برنامه هائیکه برای رشد و صنعتی کردن کشور، توسط اساتید خارجی و شرکتهای چند ملیتی مشاورِ شاه ریخته شده بود برای پیشرفت اکثریت مردم ایران نبود، بلکه فقط برای قدرتمند کردن و بهره مند شدن عدۀ بسیار قلیلی طرحریزی شده بود.
در این مقاله پیچ و مهرۀ مکانیزم عقب ماندگیِ اکثریت و بهره برداری و قدرتمند شدن اقلیت در یک جامعۀ صنعتی و مدرن را مشخص میکنیم.
*لطفاً بقیۀ مقاله را در بلاگفای “ربط ما چیست؟” مطالعه بفرمائید. http://soheylashakerine.blogfa.com/post-29.aspx
ممنون میشم اگر برای بقیه بفرستید و انتشار دهید.
ممنون میشم اگر بنام “سهیلا شاکرین” یا “ربط ما چیست؟” لینکم کنید.
soheylashakerine@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *