قهوه تلخ چقدر درآمد خواهد داشت؟

اقتصاد رسانه از آن مباحثی است که هنوز در ایران جا نیفتاده. از روز اول که امیرکبیر ناف روزنامه و روزنامه‌نگاری در ایران را دولتی بست، رسانه‌ها هیچ وقت به دنبال درآمد نبودند و همیشه سهم‌خواهی از بیت‌المال بزرگترین دغدغه مالی رسانه‌ها در ایران بوده است. اما مدیریت و اقتصاد رسانه‌ها موضوعی پراهمیت در دنیای رسانه‌های امروز دنیاست. نمی‌خواهم در مورد مدیریت و اقتصاد رسانه‌ها حرف بزنم. می‌خواهم از بادهای تغییری صحبت کنم که این روزها وزیدن گرفته و شاید طوفانی شد و تغییراتی ایجاد کرد و شاید هم گرد و خاکی کردند و در دوردست‌ها محو شدند. داستان امروز من در مورد قهوه تلخ است. قبلا اینجا چیزی در مورد قهوه تلخ نوشته بودم. اما امروز می‌خواهم ببینم این سریال چه گردش مالی در بازار رسانه‌ای ایران ایجاد کرده است.

چند نسخه از سریال فروخته می‌شود؟ یک و نیم میلیون نسخه ۰۰۰ ۵۰۰ ۱

روز اول گفته می‌شود نیم میلیون نسخه از این سریال را مردم خریدند. آمار دقیق‌تری من جایی ندیدم. بیایید فرض کنیم این سریال یک و نیم میلیارد نسخه به طور متوسط در هر قسمت می‌فروشد. البته آسیبی که سر راه فروش قرار دارد این است که تب و تاب اولیه بخوابد و مردم کمتر و کمتر سریال را بخرند. حالا یعنی یا اصلا تماشای سریال را ادامه ندهند و یا این که مانند گذشته بازار قاچاق و کپی فعال شود. معمولا سریال‌های تلویزیونی در ابتدا و تا مدتی افزایش در تعداد بیننده‌ها دارند و از جایی به بعد بیننده‌ها کمتر و کمتر می‌شوند. این موضوع در مورد فیلم‌هایی که مستقیما برای پخش خانگی آماده می‌شوند و مردم بابت دیدن آنها بایستی پول پرداخت کنند حادتر است.

پس کل فروش سریال چقدر می‌شود؟ ۰۰۰ ۰۰۰ ۵۰۰ ۱۱۲

اگر ۱.۵ میلیون نسخه  هر هفته را ۲۵۰۰ تومان بفروشند می‌شود ۳ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان که در ۳۰ هفته ضرب کنیم می‌شود ۱۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان فروش کل مجموعه. البته به شرطی که فرض‌های ما نزدیک به واقعیت باشند.

درآمد آگهی‌های سریال قهوه تلخ چقدر است؟ ۰۰۰ ۰۰۰ ۰۰۰ ۱۰

درآمد آگهی در تلویزیون ارقام مشخصی دارد که بستگی به زمان پخش آگهی و محل آن دارد. این رقم را برای آگهی‌های پخش شده در سریال قهوه تلخ با حدس و گمان حدود ۱۰ میلیارد تومان برآورد می‌کنیم.

حال برویم سراغ هزینه‌ها تا مجموع آنها را از این عدد کم کنیم و درآمد و سود نهایی را پیدا کنیم.

هزینه تولید قهوه تلخ چقدر بوه است؟ سه و نیم میلیارد تومان  ۰۰۰ ۰۰۰ ۵۰۰ ۳

بر خلاف دنیا که همه آمارهای اقتصادی روشن است باید با حدس و گمان جلو برویم. گفته می‌شود قرار بوده این سریال را تلویزیون کلا ۳.۵ میلیارد تومان بردارد که تهیه‌کنندگان زیر بار نرفتند و گفتند کار بیش از این‌ها می‌ارزد. با این حساب سریال حداقل ۳.۵ میلیارد تومان هزینه باید داشته باشد.

هزینه CD، DVD و رایت آنها چقدر است؟ ۱۰ میلیارد تومان ۰۰۰ ۰۰۰ ۰۰۰ ۱۰

اگر فرض مرحله قبل ما صحیح باشد و برای آسان شدن محاسبات هزینه هر DVD را معادل سه CD بگیریم، در هر هفته حداقل  ۴.۵ میلیون CD نیاز داریم. سریال قرار است ۳۰ هفته پخش شود و این یعنی ۱۳۵ میلیون عدد CD. هر CD هم به قراری ۵۰ تومان می‌کند ۷.۵ میلیارد تومان پول. هزینه رایت و تکثیر ۱۳۵ میلیون CD و پِرت ماجرا را چقدر بگیریم؟ برای رُند شدن رقم نهایی این عدد را ۲.۵ میلیارد تومان می‌گیریم و به عبارتی می‌کند ۱۰ میلیارد تومان.

هزینه جوایز چقدر می‌شود؟ ۰۰۰ ۰۰۰ ۰۰۰ ۵

گفته می‌شود همان آپارتمان‌های که در ساخت سریال از آنها استفاده شده را به عنوان جایزه به ملت می‌دهند. احتمالا اگر این طور باشد این هزینه در هزینه ساخت سریال هم حساب شده که این جوری یکی به نفع تهیه کننده‌ها می‌شود. این عدد هم تخمینی با خطای زیاد است.

هزینه تبلیغات این سریال چقدر می‌شود؟ ۰۰۰ ۰۰۰ ۰۰۰ ۱۰

اگر هزینه کسانی که در خود سریال تبلیغ کرده‌اند را با هزینه تبلغات خود سریال یکی بگیریم این عدد می‌شود ۱۰ میلیارد تومان. البته در زمینه اینترنتی که فقط یک سایت ساده برای سریال درست کرده‌اند که اصلا در فضای وب نتوانسته جایی برای خودش پیدا کند. با یک سرچ ساده در گوگل متوجه وضعیت اسف‌بار این سایت می‌شوید. البته مخاطبان این سریال کسانی هستند که شاید اینترنت خیلی تاثیری در انتخاب آنها نداشته باشد. اما مطمئنا در آینده نزدیک و با خوابیدن تب و تاب‌ها حضور اینترنتی سریال آن را زنده نگه خواهد داشت که به نظر نمی‌آید در این زمینه کاری کرده باشند و هر چه بوده همان تبلیغات سنتی هزینه‌بر بوده است و بس.

چقدر از فروش سریال برای مغازه‌دار است و شبکه توزیع؟ ۰۰۰ ۰۰۰ ۰۰۰ ۴۵

روی هر سریال ۷۰۰ تومان مغازه‌دار برمی‌دارد. این یعنی ۳۰ درصد کل قیمت فروش. اگر ۱۰ درصد از کل قیمت را هم برای شبکه توزیع کنار بگذاریم این رقم می‌شود ۴۵ میلیارد تومان.

خانم‌ها و آقایان!

این یعنی سود ناخالص پروژه قهوه تلخ می‌شود:  ۴۹ میلیارد تومان.

این است درآمد ریسک کردن در دنیای رسانه‌های ایران.

۱۱۲.۵+۱۰-۱۰-۵-۱۰-۴۵-۳.۵=۴۹

منابع:

همشهری دانستنیها، ویژه‌نامه دیجیتال، مهر ۸۹، صفحه ۱۵

http://ghahvetalkh.net/

http://www.jahannews.com/vdcjvhevxuqetxz.fsfu.html

http://forum.irpdf.com/thread-21411.html

http://javanemrooz.com/news/page-6807.aspx

دسته‌بندی نشده

۶ دیدگاه برای قهوه تلخ چقدر درآمد خواهد داشت؟

 1. قاسم گفت:

  تحلیل آماری جالبی بود.
  فقط اینکه تو پاراگراف دوم یک و نیم میلیارد رو بکن یک و نیم میلیون.

 2. مينا گفت:

  هزینه ساخت ملک سلیمان ۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون اعلام شده که قهوه تلخ باید خیلی کمتر از اون باشه

 3. آبان گفت:

  سلام
  بنظر من این فیلم جز تعلیم بی ادبی و هرزه نگاری در جامعه چیزی نداره چرا این فیلم را دانلود یا بخرم وقتی می بینم جز توهین به آقایان و خانم های ایرانی چیزی دیگه ای نداره …………
  ای کاش کسانی چون مدیری که فقط به چیزهای پست فکر می کنه افراد دیگه ای بیایند و فیلم های پر معنی درست کنند
  “من فیلم بی اصالت نمی خوام ”
  به امید یه فیلم پر مغز و با مفهوم خداحافظ

  • درود
   موافقم با شما در آن جایی که می گویید دیگرانی هم بیایند و فیلم بسازند. شدیدا اعتقاد دارم بایستی فضا برای همه باز باشد و در بازاری آزاد هر کس هر چه در چنته دارد رو کند. این چنین ما مجبور به تحمل نخواهیم بود و آن چیزی که دوست داریم را می خریم.

 4. […] است. با توجه به تخمین‌ها هم درآمد زیادی کسب کرده است. (قهوه تلخ چقدر درآمد خواهد داشت؟). خب همه این‌ها گواهی است بر موفقیت این […]

 5. زهرا گفت:

  با سلام
  مهران مدیری دروغگویی بیش نیست که از اعتماد مردم و محبوبیتش در میان مردم تا آنجا که توانسته سوءاستفاده کرده است . او میدانست تهیه کننده هایی که چندین سال باهاشون کار کرده جوایز مردم را نمیدهند (حتی جوایز ده و بیست هزار تومانی )مرتب مردم میخواست فیلم را کپی نکنند و بخرند تا پول بیشتری توی جیب او و همکارانش برود . حالا که سریال جدیدی ساخته و میخواهد آن را هم بفروشد و درآمدهای میلیاردی قهوه تلخ را مجددا به دست آورد قیافه حق به جانب گرفته و برای مردم مظلوم نمایی میکند که ما اولین تولید کننده سریالهای پخش خانگی هستیم و مشکلات این کار خیلی خیلی زیاده (دروغ میگه و سریال قلب بخی قبل از اون و خیلی منظم تر و بهتر پخش میشد )و من تمام کارهای قبلیم را تمام کرده بودم و فقط این نیمه تمام مونده . در واقع فقط بازی با کلمات و توجبه میکنه . تمام کارهای قبلی او با صدا و سیما بود و نمیتوانست نیمه تمام کار کند و در اولین جایی که میتوانست مردم را فریب دهد بلافاصله اقدام کرد . حالا میگه بیایید سریال جدیدم را بخرید و در این سریال خودم همه کاره هستم و دیگه کار را تمام خواهم کرد اما از طرف دیگه میگه جوایز این فیلم را شرکت گلرنگ که شرکتی خوشنام است و قبلا هم جوایزش را داده خواهد داد تا بعد هم خیلی راحت بگه ای وای این شرکت جایزه ها را نداد من خیلی خوبم . میگه مردم در این شرایط به طنز احتیاج دارند این شرایط…… خودش میدونه مردم بدبخت در این شرایط اقتصادی به نان شب محتاجند و پول ندارند یک کیلو گوشت برای زن و بچه شون بخرن اونوقت این آقا مجددا برای کسب درآمدهای میلیاردی خودش دروغ میگه و عوامفریبی میکنه . تا روزی که برای خرید سریال جدیدش به مردم احتیاج نداشت اونا را داخل آدم حساب نکرد که راجع به قهوه تلخ توضیحی بهشون بده ولی حالا یکهو مردم عزیز شدن و اومده براشون توضیح بده و خیلی چیزها را هم نمیتونه بگه چون به نفعش نیست .
  از شما و هر کس این مطلب را میخونه خواهش میکنم سی دی های فیلم جدید مهران مدیری را نخرید . متنفرم از کسانیکه با ادعای صداقت و شرافت و انسانیت مردم را میفریبند و ازشون سوءاستفاده میکنن .

 6. دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.