عادت‌های بد در استفاده از فناوری و راه حل های آن

قدیم ترها مثل الان نبود که عشق ها هر روز داخل حداق 4 تا 5 تا جیب مانتو شوند. البته استفاده از ابزارهای قدیمی متعلق به همان دوران بود و الان ملت حداقل دیواری دارند که بشود روی آن نوشت!

از همان زمان که برا ی ابراز عشق راهی جز جیب مانتو نبود، بحث معروفی بین دانشمندان علوم انسانی ایران و البته دنیا وجود داشتکه آیا فرهنگ استفاده از تکنولوژی قبل از تکنولوژی می آید و یا همزمان با تکنولوژی؟ از آن طرف بیشتر تکنسین‌ها فارغ از این بحث‌ها معتقد بودند و هستند که تکنولوژی منبع تغییرات است و استفاده صحیح از آن هم با خواندن یک دفترچه راهنما و این حرف‌ها حل است. از آن طرف برخی از علما مسائل را بسیار پیچیده می‌بینند. مشکل اینجاست که علمای ما معمولا عالم عامل نیستند و در مورد تکنولوژی تحقیق می‌کنند بدون آن که به این تکنولوژی‌ها دست زده باشند. طرف تا به حال رو دیوار کسی یادگاری ننوشته آن وقت در مورد مضرات فیس بودک و تاثیرات منفی آن بر خانواده سخن می راند که باید بیایی و ببینی. از آن طرف تکنسین‌ها هم غره به خودشان و مهارتشان این مسائل را واهی و خیالبافی و از روی بیکاری می‌پندارند. این بحث هنوز نیمه تمام است و در ذهن من جریان دارد و در ذهن من هم به روی همه از طریق همین کامنت دونی پائین باز است.

فارغ از همه این‌ها برخی عادت‌های ما در استفاده از فناوری هست که آزارم می‌دهد. این شد که تصمیم گرفتم به برخی از این عادت‌های بد اشاره و راه‌هایی که برای مقابله با آن را انتخاب کرده‌ام به شما بگویم.

دسکتاپ‌های شلوغ

به نظر من دسکتاپ هر کس معرف شخصیت اوست! با یک نگاه به یک دسکتاپ می‌توان روحیات یک نفر را فهمید. و چه بسیارند روحیه هایی که شلوغ پلوغ هستند و پریشان.

راه حل: من از نرم‌افزاری به نام Fences استفاده می‌کنم. پیشنهاد می کنم حتما از این نرم افزار استفاده کنید. البته من در دوستانم کسانی را دارم که این نرم افزار هم تاثیری بر بی نظمی دسکتاپ آنها نداشته. شما اپلیکیشنی برای مک می شناسید؟ چرا خیلی از آنهایی که مک دارند فکری به حال دسکتاپشان نمی کنند؟

رمزهای عبور مختلف

در دوره زمانه ای که همه یا دیوار دارند یا جیک جیک دونی و یک عالم ابزار و سایت دیگر که هر کدام یک کاری می کنند یا باید مثل برخی از رفقا یک یوزر و پس برای همه داشته باشید یا اگر یوزر و پس های متعدد دارید یک جوری آنها را به ذهن بسپارید.

راه حل: من به ذهن می سپارم این دنیای شلوغ را. برای این که یک جایی هم همه را محفوظ داشته باشم داخل یک فایل نوت پد همه را نوشتم. این روش را توصیه نمی کنم و خودم هم به زودی دست از این کار بر می دارم. شنیدم برخی از  ایت http://lastpass.com/ استفاده می‌کنند. شما چطور؟

استفاده بیش از حد از موس

قبل از مهاجرت به دنیای مک میانبرهای ویندوز و برنامه های مختلف خوراک من بود. یکی از مشکلاتم در مک عدم تسلط به میانبرهاست. تعجب می کنم از کسانی که یک دستشان همیشه روی موس است. موس با این که خیلی از کارها را راحت کرده، اما بعضی وقت‌ها همین موس به عاملی دست و پاگیر تبدیل می‌شود.

راه حل: من از میانبرها استفاده می‌کنم زیاد!

عدم استفاده از میانبرها

شما احتمالا در طول روز با تعدادی فولدر، فایل و برنامه مشخص سروکار دارید. همه این‌ها هم در محل‌های مختلف ذخیره می‌شود. اگر هر بار بخواهید مسیرهای مختلف را طی کنید زمان زیادی از شما گرفته می‌شود.

قبل مهاجرت به دنیای مک میانبرهای ویندوز و برنامه های مختلف خوراک من بود.

راه حل: من میانبرهای پر کاربرد ایجاد می‌کنم و از آنها استفاده می‌کنم. این میانبرها را هر هفته یک بار به روز می‌کنم و آنهایی را که کمتر کار دارم از بین می‌برم.

جدی نگرفتن امنیت

به عنوان نمونه محتویات داخل فلاش‌ها را رمز گذاری نمی‌کنیم. خودم هم در این زمینه مشکلات و کم کاری های فراوانی دارم. در واقع رطب خورده ای هستم که می خواهم منع رطب کنم.

راه حل: استفاده از نرم‌افزار TrueCryp

فشردن متوالی دکمه Next در هنگام نصب برنامه‌ها

راه حل: خجالت نمیکشی!

عدم جدی گرفتن تهیه نسخه پشتیبان

هر چیزی را هر جایی کپی کردن

راه حل: فولدر بندی منظم.

توضیح: در تهیه این متن از متنی که مدتها پیش دیده بودم استفاده کردم که الان نمی دانم از کجا بوده. به هر حال از نویسنده متنی که بنده احتمالا از آن استفاده کرده ام درخواست عاجل دارم هر چه سریع تر خودش را به بنده معرفی بفرماید تا ما از ایشان تشکر بنماییم.

این ادامه دارد…

قبل مهاجرت به دنیای مک میانبرهای ویندوز و برنامه های مختلف خوراک من بود.


Posted

in

by

Comments

6 پاسخ به “عادت‌های بد در استفاده از فناوری و راه حل های آن”

 1. ismaeel نیم‌رخ
  ismaeel

  مطلب خوبی بود، متشکر .اما من یه مشکلی دارم که اینجا نیست، اعتیاد به اینترنت.(البته زیاد در این مبحث نمی گنجه!) کلا نمیتونم خودم رو محدود کنم، یعنی یا نباید در روز استفاده کنم یا اگر استفاده کنم خیلی وقتم رو میگیره و دیگه هیچ کار مهمی نمیتونم انجام بدم! شما که به دنیای مک مهاجرت کردید از این مشکل ها ندارید!!!!؟؟؟؟؟

  1. رضا قربانی نیم‌رخ

   اینترنت موضوع مهمی است. حتی الان در تحقیقات رفتار سازمانی روی آن کار می کنند. یه مقاله بود که نتیجه گرفته بود آده ها در سازمان ها به دنبال گناه لذت بخش هستند. استفاده از اینترنت هم لذت دارد هم ته ته اش فرد احساس گناه می کند. در هر حال برخی از سازمان ها که دست پرسنل را باز گذاشتند این مشکل را دارند. حالا باید ببینید در کدام دسته هستید. در دنیایی که ما هستیم هم از این خبرها هست. آسمان همه جا یک رنگ است.

 2. مسیح کریمیان نیم‌رخ

  مطلب جالبی بود منتها در مورد مک و دسکتاپ شلوغ باید بگم که چون در ویندوز عادت کرده ایم به ویندوز اکسپلورر و فایل بروزینگ (چی شد فارسی نویسیش!) و چون این مساله در مک در اولویت نیست و مک از منظر دیگری به این مساله نگاه می کند کاربر ویندوزی مهاجر به مک تجربه خود را ناحواسته به دسکتاپ مک می آورد.
  در واقع مک به فایل بروزینگ از دریچه کاربردی و Application-based نگاه می کند مثلا مدیریت عکس با آی فوتو یا مدیریت مدیا ها با آی تونز و…
  راه حل به نظر من: من هر بکی دو هفته یک بار دسکتاپم را به فولدری به تاریخ همان روز در هارد منتفل می کنم و بعد به وسیله اپلیکسشن ها از اونها استفاده می کنم.

  1. رضا قربانی نیم‌رخ

   ممنون
   واقعا کاربردیه

 3. نرگس نیم‌رخ
  نرگس

  بهترین مورد به نظرم همون نظم(دسکتاپ) بود که گفتید . همین مساله رو هرچی استفاده ی آدم از امکانات دیگه ی فناوری بیشتر شه بیشتر باید رعایت کرد به نظرم ! مثلاً خود من الان یه مدته که بوکمارکام رو مرتب نکردم و این شده یه مساله ی خیلی وحشتناک واسم ! :-اس اس
  2. من این برنامه رو اینستال کردم (Fences ) اما هنوز اونقدرا نمی تونم باش کار کنم . خیلی خوب میشه اگه آموزششُ بذارین !:)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *